פירגון חוזר – יום הפירגון הבינלאומי

רשומה רגילה

היום חל 'יום הפירגון הבינלאומי', מעין תזכורת לעין טובה ומחמאות כנות לסובבים. אך למעשה התועלת הגדולה ביותר בפירגון, היא למפרגן עצמו.

בעברית אין מילה תקנית ל'פירגון'. נאלצנו לשאול את המונח מן היידיש, ששאבה אותו מן הגרמנית. האם פירגון אינו אחד מיסודות החברה והתרבות המתוקנת? איך זה שבעברית אין מונח תקין, שכיח, עבור הפירגון? ואל תגידו ריתוי, משום שהחלופה הזו לא תפסה, וניתן למצוא אותה רק בחיבורים קדומים, ובוודאי לא בפי העם.

אולי משום שלפרגן זה לחלשים? אולי דווקא לחזקים, שלא חוששים להעניק דברי שבח ומחמאות? בתרבות של 'דוגרי', ייתכן שמילה טובה כבר היתה מלכתחילה, לצד ה'שפכטל', אז מה הצורך בהגדרה נפרדת.

אם לחדד את המונח, פירגון אינו רק 'עין טובה' או מחמאות ודברי שבח, כנים או ריקים. פירגון יש בו משהו עמוק יותר. פירגון הוא דווקא דבר שבח שמגיע במקום שיש קנאה שיוצרת קושי לפרגן מכל הלב, או במקרה שלא חשבת בכלל שיש צורך לתת תשבחות.

לפטר את 'השולל' הפנימי

conflicted-about-food-850x512יש לנו את 'השולל' הפנימי, או הקול השלילי הפנימי שמופנה כלפי עצמנו וכלפי הסביבה. 'זה לא יילך', 'זה לא יעבוד', 'למה אתה חושב שתצליח?', 'ברור שהוא לא רוצה אותך?' 'תראה מה הוא עושה?' 'איך הוא מעז?', 'ממש דוחה!' 'מה זה הפרצוף הזה?', 'איזה יום נַחְס!' 'אתה טיפש גמור', 'חסר מזל שכמוך'.

זו אינה הזיה אודיטורית, אלא רצף עיקש של מחשבות הרסניות, שלמעשה חותרת תחתינו, מערערת את האמון והביטחון העצמי ופוגעות ביכולת שלנו לפעול באופן מיטבי ולהגשים את עצמנו.

מקור המחשבות האלה נובע מזרעים שהוטחו בנו כשהיינו ילדים, ביקורת, שנאה, דברי לעג, מהסובב אותנו לאורך השנים. 'השולל' אינו קול המצפון, או התודעה, או כל מרכיב אישיותי חשוב, כך שאם ניפרד ממנו, לא הפסדנו הרבה.

למעשה, אפשר באופן מודע, לפטר את הגולם המכשיל הזה ולהביא תחתיו קול מפרגן. יש להתחיל באופן מודע לבחון את המחשבות שלנו, ולאתר את הרגעים האלה של השבירה, של הרוגז, הדיכאון, ולהבין מה גרם להם להגיע ולשולל להתחיל לירות בנו.

מפרגן אישי צמוד

feel_like_youre_not_enough.jpgברגע שנזהה, נוכל להחליט, במודע, לא להקשיב לשולל הזה. לסתום את האוזניות המנטליות, ולהתחיל לשים תחתיו מפרגן אישי פנימי צמוד.

'אתה טוב', 'אתה ממש חזק', 'היום יהיה לך יום נפלא', 'היום יבחרו בך', 'אתה חכם, אחרת לא היית מגיע לזה', 'יש בך כישרונות חבויים', 'איזה כיף להיות איתך', 'יש בך מסוגלות אינסופית', 'המאמץ שלך שווה את הכל'.

אתה מתחיל להיות בעד עצמך, מאשר נגדך. אתה מתחיל לראות את עצמך, ואת הסביבה, באור חיובי תמידי. ומתחיל לחפש את החיובי בכל דבר.

המוח שלנו מחווט לראות שלילי כדי להימנע מסכנה ולשימור עצמי מקסימלי. אבל מלבד בכביש, אנחנו לא נמצאים במצב תמידי של סכנה כפי ש'השולל' גורם לזה להיראות. אנשים לא יתקפו אותנו, בדרך כלל, עם להבים סמויים או אלת בייסבול. אם לא נרגיל את עצמנו להתחיל לראות חיובי, המוח יקח אותנו לאקסטרים ונהפוך בסופו של דבר לזקנים נרגנים שיושבים על ספסל בפארק ציבורי, ואין להם אפילו דבר אחד טוב לומר על שום דבר. חיי מרורים.

פרגן לעצמך. התחל מדברים קטנים, פרגן לעצמו על הכריך הנחמד שהכנת לעצמך או לילד. החולצה שבחרת ללבוש היום. התדלוק שעשית רגע לפני ההתראה. מאמץ כלשהו שעשית בדרך להגשמת פרויקט אישי או מקצועי.

פרגן לסביבתך. ציין בתודעתך פירגונים החוצה. אמא גוחנת לנשק ילד לפני שהוא רץ לבית-הספר. עדת יונים מנקרת בקרקר שיתופי. אור שמש שנשבר על החלון ועל משענת היד. ריח הקפה. יש כל-כך הרבה דברים לפרגן עליהם לסביבה ולמציאות, אם נתאמן על כך, יהיה זה מכתב פיטורין ממוסגר לשולל הפנימי שרק ראה את המהמורות בכביש, את ההוא שחתך אותנו, את הפקידה האיטית, את המכונה שנתקעה, התבלין החסר, הקמט הזה בחולצה…

פירגונים בכתב

compliments.jpgהקדש פנקס וכמה דקות מדי יום, כדי לעלות על הכתב 3 דברים מפרגנים שחווית, ראית, או עשית. תרגל זאת ברצף למשך כמה שבועות. זה ישנה את חייך לטובה מהר יותר מהרבה תרגולים סבוכים אחרים, ולמעשה יגרום לך בהדרגה להתחיל לחפש במודע ובלא מודע, במהלך היום כולו, את הדברים הטובים והראויים לפירגון.

אלה החיים הראויים. אתה חי במוד חיובי. שום דבר לא יכול לפגוע בך, משום שתשים לב לכמות הולכת וגדלה של טובה בחייך.

לא עוד יום ארוך בו אתה חוזר הביתה, וכל מה שאתה מביא איתך זה את הדבר היחיד השלילי שקרה, ותופס אותך בגרון בלי יכולת להרפות. עכשיו אתה חוזר רגוע בהרבה, ועדיין חיוני וארנגטי כי לא הוצאת את כל הכוח על תסכולים קטנים ומטופשים.

כתוב מכתב עם דברי פירגון ושבח לאנשים שעשו לך טוב, או שנהנית מיגיע כפיהם, או יצירותיהם. כתבתי מכתבים כאלה לסופרים, בימאים, ויוצרים אחרים, שיצירותיהם נגעו בי באופן זה או אחר. וכן כתבתי לאנשים שסיפור חייהם עורר בי השראה. לא תמיד מצאתי דרך לשגר את המכתבים האלה ליעדם, אך המשלוח הוא רק מטרה משנית. העיקרית היא המַיְיְנְדְסֶט, הלך הרוח 'הפירגוני' שממלא אותי בעת כתיבת מכתב כזה.

פירגון חוזר

אני עצמי, כיוצר, מקבל מכתבי פירגון נלהבים שמחממים את ליבי ומשמחים אותי, ואני מגיב בפירגון חוזר על 'הקורא הנבון' שמגלה אי-אילו פרטים נסתרים ביקום הספרותי שלי', או מודה בכנות על העידוד שבמכתב הזה הנותן לי כוח להמשיך לכתוב.

במהלך היום, בחברת בני משפחה, חברים או עמיתים, נסה לחפש פירגונים ולהעניק אותם מיד בשמחה. יש כל-כך הרבה טוב שמובן מאליו בסובבים אותנו, שאנחנו הופכים לפעילים מתוכנתים וחסרי מודעות לטוב. לעומת זאת, נראה שאין לנו הרבה מאמץ למתוח ביקורת או לפטור בקש.

אם נתרגל לפרגן, אנחנו נקבל פירגונים בחזרה. כאשר מישהו מספר לך חדשות טובות כלשהן על עצמו או משפחתו, גם אם זה רחוק ממך מאוד, נסה להתחבר אל ההרגשה שלו ולפרגן לו מכל הלב.

אנחנו יוצאים למסעדה, ונמצאים כל הזמן על מבער אחורי בחיפוש מה פגום, מה תקול, ועל מה להתלונן. אבל כשהכל מושלם, אנחנו לא שמים לב זה. לא נבקש לקרוא למנהל, וכשהוא יגיע, חושש מעט, נסתכל לו בעיניים ונגיד, 'אדוני, נהנינו מאוד, הכל היה טעים והצוות שלך יעיל ומעולה. אנחנו בהחלט נחזור לכאן שוב'. והוא יאבד שיווי משקל מההפתעה ויציע לכם קינוח על חשבון הבית.

לתת ולקבל מחמאות כנות ופירגונים, מביאים לשינויים פיזיים והורמונליים במבנה המוח. השפעה טובה על מערכת החיסון, ועל שינה טובה ובריאה. איזון בלחץ דם. יצירתיות. וזו רק ההתחלה.

מערכות קשר

Compliments2.jpg

ברור מאליו, פירגון מסייע לתחזק מערכות קשר, בין אדם לחברו, איש לאשתו, מול הורים ואחים, ועם הילדים.

האם אנחנו מפרגנים מספיק לילדים על כל הדברים הטובים שהם מבצעים? והרי זה מדהים, הם עדיין קטנים, והם סופגים כל-כך הרבה מידע אודות העולם והסביבה, ועדיין מצליחים לעשות מלא דברים שראויים להערכה. אם נראה את זה כך, לא יפריע לנו שהצלחת נפלה, ושהוא לא הצליח להכניס לשקית, או שלוקח לו זמן רב מדי.

והטוב ביותר, אנחנו מעצבים את אישיותו של הילד, ושותלים לו בתוך התודעה 'מפרגן אישי צמוד מובנה', שיזניק אותו לגבהים אינסופיים בכל תחום שיבחר לאורך כל חייו. ולא נותנים יותר מדי סיכויים ל'שולל' הנורא להתפתח ולהרוס אותו מבפנים.

פירגון לטוב ולמוטב

מאחר והמציאות היא פרשנות של מערכת פילטרים פנימיים, באפשרותנו למעשה לכתוב מחדש את הסיפור של מה שקרה לנו ומה שנעשה לנו, באופן כזה שנראה את הצדדים החיוביים בכל סיטואציה.

יִין וְיַאנְג, אין טוב שאין בו מן הרע, ואין רע שאין בו מן הטוב. אם אנחנו במוֹד פירגון תודעתי, נוכל למצוא את הטוב הזה גם כאשר מדובר במשהו שהיה פחות רצוי, או אף ממש רע.

אם יש סביבנו אנשים רעילים, הם עלולים להוריד אותנו איתם לשאול ולהפוך את חיינו לגיהינום. מוטב להתרחק מהם. ואז, מן המרחק, לפרגן להם מכל הלב, החל מהמסכנוּת בה הם עצמם מוכנים לחיות למען מטרתם, ועד לכך שהם גרמו לנו לפקוח את עיני הרוח והדעת ולהגיע לתודעה גבוהה יותר ומקום טוב יותר. כבר נאמר, האדם הרע הוא המורה של האיש הטוב.

מן המרחק, של זמן ומקום, קל יותר לראות או להבין את זה, אך גם הדברים הגרועים ביותר שקרו לנו, הביאו בכנפיהם טוב ייחודי והתפתחות פנימית וחיצונית שלא היתה מתרחשת באופן אחר. איך אפשר לא לפרגן גם לרעים? ואם אנחנו במוד פירגון, אז במציאות שלנו, בכלל אין רעים. ומי שמתכוון להרע לנו, נותר בעצמו לשחות בביצה סמיכה של רוע, ואנו נותרים נקיים, מפרגנים ומאושרים.

doodle-love-icon_1034-778

שני רגשות קוטביים אינם יכולים להתקיים בו זמנית, אם אתה במוד פירגון, אינך יכול באותו זמן לשמור טינה, לחרוש רע, לזעום ולנטור שנאה. כל אלה פוגעים באדם אחד בלבד, בזה שמחזיק אותם בליבו. לשנוא מישהו זה כמו לשתות רעל ולצפות שהשנוא ימות.

וזה הסוד, אתה מפרגן החוצה, אבל המרוויח העיקרי הוא אתה. מוד פירגון, הוא הבסיס לחיים נעימים, מאושרים, שלווים, ומלאים באור ואהבה.

יום פירגון שמח, או פירגוּנָעים 😊

7 מחשבות על “פירגון חוזר – יום הפירגון הבינלאומי

  1. אפרים גולש

    שאלה קטנה- בראיון עם אלי אשד כתבת שכתבת 40 ספרים, אבל בפועל ספרתי וראיתי רק 20? האמנם? אשמח לתשובה אפשר בפרטי 058********

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s