שעון מעורר ושירות יקיצה לשבת קודש

רשומה רגילה

סיפורה של מערכת מורכבת ומסועפת אליה ניתן להתחבר בשבת קודש, כדי לקבל שירות השכמה אישי.

בהיותי קורא בתורה בתפילת הבוקר של שבת ומועד, לא יכולתי להשאיר את התעוררותי ליד המקרה בלבד, או לרצוני החופשי לפי מכסת השינה הטובה עלי לפי חישובים מסובכים של מחזורי שינה, נשימות, והרכב המזון שנאכל ביום שלפני כן.

אשר על כן, מיניתי עלי בחור צעיר ונמרץ, שיהיה הוא מעורר אותי מדי שבת בשבתו. המעורר הזה היה עולה במדרגות לביתי, מקיש בדלת, את אותה נקישה תזזיתית, ארורה, שיכולה להטריף את דעתך אם לא תקום בו במקום ותגיד לו מבין קורי שינה, שזהו-זה, התעוררת ושילך לכל הרוחות.

במשך השנים, הצטרפו נוספים לרשימת המעורר השבתי. גבאי בית הכנסת, החזן, מגיש הקוגל, וישישה אחת מרחוב סמוך, שטוענת, שאם לא יעירו אותה באותו הזמן לבלוע כדור, הרי היא נופחת את נשמתה באותו שעה.recite-1b1j45p1

וכך קורה שבבוקר יום שבת, מתרוצץ המעורר בכל רחבי השכונה כדי להעיר את הממונים על הציבור, אם אחד מאיתנו יתעכב מלבוא למלאכתו, יהיה הציבור כולו תלוי ועומד ומצטער בטרחה גדולה, ומפטיר דברי גנאי שאין לאומרם בין כותלי בית הכנסת.

את מלאכתו היה עושה נאמנה, רץ מבית לבית, ומתריס לתריס, מקיש והולך, צועק ובועט, אין מחסום שעומד לפניו.

ואז הצטרפו עוד ועוד מתעוררים, גם כאלה שאין בינם לבין הציבור ולא כלום. בנו של ההוא, וחתנו של זה, ונכדו של פלוני, וחברו של אלמוני. כולם עומדים על כך שיעיר אותם ויהי מה.

קשתה עליו המלאכה. לפי שיוצא שהוא מתרוצץ על פני כל רחובות השכונה מעיר את הנתונים לנקישותיו, עובר מרחוב לרחוב ומבניין לבניין. שכר פסיעות של מקצה העיר ועד וסופה.

באחד הימים, כשתינה לפני את מאמציו הרבים, הקשבתי במהורהר ולבסוף שטחתי לפניו את הרעיון שנפרש לנגד עיני רוחי, באשר לדרך הנכונה להעיר אנשים בשבת קודש.

כל אחד מן המתעוררים ייקח לו חוט דייגים ארוך, יקשור אותו על פרק ידו או על פרק רגלו, וישלשל את החוט מבעד לחלון כלפי מטה, או החוצה אל הרחוב, מקום אשר שם ידו של המעורר מגעת בקלות רבה.

ואז, כל מה שיהיה עליו לעשות זה לעבור ברחוב למשוך מעט בחוט, ולהמשיך בדרכו, מבלי לעלות במדרגות, למעשה חסכתי לו בעצם רעיון זה טרחה רבה והוספתי אורך חיים לברכיו האומללות.

recite-4qosyr2

אבל הברנש המעורר הזה לא עצר בכך. הוא אכן נתן לכל אחד מן המתעוררים שלו חוט דיג, שהיה ארוך כל-כך עד שיכול היה להגיע אל דירתו של המעורר. שם בדירה, התקין לוח גדול, עם ווים הצמודים ללוחיות עץ, ואת קצה החוט היה מלפף על הווים בהתאם לשם החרוט על לוחית העץ.

בנוסף לשם המתעורר, גם חרט על הלוחית את השעה המבוקשת. ואז, היה המעורר מתיישב בשבת בבוקר לפני מערכת העוררות שלו, ומושך בחוטים הלוך ושוב, לפי תזמונים מדויקים, ולפי מידת הכוח שיש להשקיע במשיכת החוט בהתאם למבנה גופו של המתעורר. ידיו מרחפות מצד לצד, והוא מנגב את זיעתו ולוגם מעט רותח תה בספל פח, וממשיך למשוך בידיו ואף ברגליו עד שנדמה כיצור שכולו זרועות. אם ניסית למנות את ידיו, היית מגיע בנקל לכחצי תריסר ואף יותר.

החוטים היו שורדים תקופות של כמה חודשים, עד שהיה עליו להחליף אותם. והם היו מתלפפים ומסווים את עצמם כמו חוטי עירוב, חוטי טלפון וחוטי חשמל המכערים את סביבותיו של כל בית ומבנה.

וכך הצטרפו אל השירות עשרות מתעוררים בכל רחבי העיר, ושירות המעורר של שבת התפתח למפעל גדול כל-כך עד שהיה עליו לשכור שני עוזרים שיסייעו לו במלאכה, לפי שעתה, היה לוח המתעוררים פרוש על פני כל קירות ביתו, עם ווים וחוטים, מנופים וידיות בסבך כזה שאינך מוצא ידיים ורגליים.

מדריך מיוחד נכתב ככל שעבר הזמן, ובו מילון המסייע לקודד ולפענח את סדר משיכות החוט. משיכה ארוכה וקצרה, קצרה וארוכה, קצרה-קצרה-ארוכה-קצרה, לכל אחד משמעות אחרת. וכך היה שולח גם מסרים של 'היום שבת מברכים', 'היום קידוש', 'היום שבת הגדול' ועוד.

recite-kqyw6i3

ואם לא הוא, לא היה בית הכנסת נפתח בזמן, ולא היה החזן נשמע צלול וערב בסלסולי 'קדושה', ולא היה הציבור שומע קריאת התורה בזמנה, ולא היה מגיש הקוגל מספיק לחתוך את הקוגל פרוסות משולשות ומדויקות. ואם לא הוא, היו משפחות-משפחות ממתינות לחתנים ולאורחים שיגיעו כבר לסעודת יום שבת, ולא נותרות בספק מכרסם 'האם הם קמו כבר? למען השם, השעה כבר 12? איזה חתן ארור קיבלתי…'

ואם לא הוא, לא הייתי יכול לעצום את עיני ולישון כמו בן אדם במשך כל לילות השבת, אלא הייתי נותר מנמנם כשנת הסוס, ומגיע אל בית הכנסת כשמתרי הקול שלי עייפים כל-כך עד שהם עושים ככל העולה על רוחם במהלך קריאת התורה מבלי שתהיה  לי שליטה כלשהי בדבר.

וזה היה שירות שעון מעורר והשכמה לשבת קודש.

אשריו ואשרי חלקו.

2 מחשבות על “שעון מעורר ושירות יקיצה לשבת קודש

    • שרוליק

      ע"פ הכותרת כבר חשבתי שאתה מציע כאן חידוש טכנולוגי לשעון מעורר שבתי. אבל בכל מקרה, התיאורים היו משעשעים כתמיד, ואף הזכירו לי את המעורר השכונתי מהילדות…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s