אחת ולתמיד: המקור של אמונות טפלות

רשומה רגילה

Cat's eyes

אמונות טפלות שונות ומשונות רווחות בציבור ואנשים נתפסים אליהן בעיוורון מיסטי. אם ידעו מה מקור האמונות האלה, ייתכן שהיו מחייכים ולא מתייחסים אליהן באופן נבואי. המאמר הזה מציג אחת ולתמיד הסבר מניח את הדעת למקור של כמה אמונות טפלות.

Cat's eyesלאדם הנאור נדמה שאמונות טפלות לא מבוססות על עובדות. ובכן, הן מבוססות על עובדות ברורות ופשוטות. אלא שבמרוצת השנים והדורות, התעוותו העובדות האלה, סולפו, הוסתרו, וכך נשארנו ביד עם הגישה הפרימיטיבית והצופנת רוע וחושך לאלה שמסרבים, או פועלים שלא לפי אותה אמונה טפלה.

במאמר זה לא נעסוק בצורך האנושי למסתורין ובלתי-ידוע, לכן לא נעמיק אל הסיבה לפופולריות של אמונות טפלות. אלא רק בסיטואציות הגיוניות, שהן המקור להבלים פנטיים כפי שהם נתפסים כיום.

התינוק המרחף

הכלל: אסור להעביר תינוק מעל גבי שולחן, למשל כדי להעביר אותו לאדם שיושב מצדו השני.

מה יקרה: קללה כללית על התינוק, על המעביר, על המקבל, על כל המסובים.

מאיפה זה בא: המקור לאמונה טפלה זו הוא בתורת נימוסי השולחן. תינוק זוחל על הרצפה, בגדיו מתמלאים ברפש וטיט. הוא מכניס לפיו מכל הבא ליד. הוא פולט. יורק. יהיה זה אך הגיוני לחלוטין לבקש מבעלי התינוק לא להעביר אותו מעל השולחן, כדי לא להגעיל את המסובים. חול ואשפה עלולים לנשור ממנו, מבלי משים, וליפול אל הצלחות והקערות המרכזיות. כל אדם צריך לעשות הכל כדי לא להגעיל אדם אחר.

לא תמיד ניתן היה להסביר את הסיבה הזו כאשר ניסה מישהו להעביר תינוק מעל שולחן. לעיתים אסור היה לתת את הסיבה, כדי לא לפגוע. אם תגיד לאמא שהתינוק שלה מלא רפש, או שהבגד שלו הוא כמו הצד האחורי של השטיח, היא עלולה להיפגע ולעורר מהומות, ומריבה תתחיל. למרות שסביב הפה והידיים יש לו גרגרי צבע מגורר, היא תגיד, התינוק שלי נקי ומצוחצח, הוא בסך הכל תינוק!

היו כאלה ששמרו את האִסְטְנִיסוּת (סלידה מכל דבר) שלהם בסוד, כדי לא להיתפס כעדינים או רכרוכיים מדי. ובתוכם היו נגעלים עד מוות. אלה תמיד אמרו אל תעביר תינוק מעל שולחן, בלי לתת שום הסבר.

Broken Mirrorוזה המקור לאמונת ההבל המנבאת רע למי שנותן יד להעברת תינוק מעל שולחנות.

דבר קטני-האמנה: אם ידוע לכם שיש בקהל מישהו שמאוד נגעל מכל דבר שזז, אל תעבירו לידו את התינוק מעל שולחן. אם אתם לבד, או שכבר הסתיימה הארוחה, או שמדובר בשולחן שאינו של אוכל, וכן אם ברשותכם תינוק מצוחצח וזך – קדימה, תעבירו אותו מעל השולחן, וחייכו בבוז לנביאי הזעם.

צעד מקצר חיים

הכלל: לא לעבור מעל ילד השוכב על הרצפה. ואם עברת, חזור מיד לאחוריך, שוב, מעל הילד, כדי להחזיר את הגלגל.

מה יקרה: הילד יישאר קטן, הילד יגדל ויהיה גמד, מתישהו במהלך חייו הילד ייחתך לשניים באזור המעבר, חייו יתקצרו בדרך כלל בחצי.

מאיפה זה בא: הסיבה הראשונה היא מטעמי צניעות, כמו שנאמר במזבח "אשר לא תיגלה ערוותך עליו". לא תרצו להשאיר רישום בל ימחה במוחו של הילד. ולא ארחיב על כך עוד את הדיבור. הסיבה השנייה ובעלת המשקל הגדול יותר – כדי לא להבהיל את הילד.

ניתן להתווכח עד כמה מבהיל המעבר מעל ילד. הוא קטן, ושרוע על הרצפה, מישהו ענק עובר מעליו. כל בוגר או מבוגר ממוצע נראים לו ענקיים. כשמישהו עובר מעליו, הנשימה שלו נעצרת לרגע, ואם ידע להביע את חרדתו במילים, היה אומר: מה הולך כאן, נפילים דורסים אותי, רומסים אותי.

אGarlicיך מעבר חזרה מעל גבי הילד מתקנת את המצב? פשוט, חוזרים שוב, ואז הוא מתרגל ונרגע. אה, זה לא כזה נורא, לא רומסים אותי. זה בסך הכל ריחוף כזה מעלי. דווקא מצחיק. בסדר. בסדר. יש לכם אישור.

דבר קטני-האמנה: תעברו בחופשיות מעל כל ילד שוכב שתראו, בתנאי שהוא בוגר ומבין שלא יאונה לו כל רע. יש מצבים שמוטב לא לעבור, בשל הסיבה הראשונה שהוזכרה. סיבה זו מבוטלת אם מדובר בילד עיוור, או שהוא שוכב כשפניו כלפי מטה, או ישן.

פינת ההפתעות

הכלל: אסור לרווק, או רווקה, לשבת בפינת השולחן.

מה יקרה: הרווק יישאר רווק לנצח, או שלא ימצא את זיווגו מכאן ואילך למשך פרק זמן של כמה שנים, 7, 13, או מספר אחר בעל משמעות מיסטית.

מאיפה זה בא: בדעתו של זר, או אורח שמסב לשולחן, יכולים לחלוף רעיונות וסיפורים אודות זה שיושב בפינת השולחן. הדבר תקף במיוחד לרכלנים, מחפשי פגמים, ואנשים שכדאי לעשות עליהם רושם טוב למרות שהדבר בלתי-אפשרי.

למה הוא יושב בפינה? האם הוא המסכן של המשפחה? לא יכלו לתת לו מקום נוח יותר, לצד השולחן? האם הוא זה שתמיד מאחר וכדי לא להטריח את כולם ממקמים אותו בפינה? למה הוא תמיד מאחר? אין לו משמעת? אין לו זמנים ומשימות להשלים? האם הוא עוסק בהגשת המזון, ועליו לקום כל רגע? האם יש לו בעיה רפואית, שמאלצת אותו לקום בפתאומיות ולרוץ לחדר הכבוד, דבר שיוכל לעשות בקלות רק מהפינה? ולמה הוא נראה מסכן כזה? יש לו גיבנת? למה הוא גוהר מעל הצלחת? ולמה הוא כל הזמן מבקש שיביאו לו ויגישו לו, זה נובע מפינוק, נכות או רעבתנות?

להבהרת ארבע השאלות האחרונות, אוכל להוסיף שישיבה בפינת שולחן אינה עניין נוח במיוחד עבור היושב. הוא נמצא דחוק אחורנית, בשל רגל השולחן הפינתית, רגל אחת שלו מכאן, רגל שנייה מכאן, קצה הכיסא שלו דבוק לרגל השולחן. עליו לגהור קדימה כדי להגיע למזון. עליו לבקש שיעבירו לו צלחות מרכזיות או סלטים ולחם, משום שאין לו גישה.

וזו רק ההתחלה. בקיצור, ישיבה בפינת שולחן, Tapping Woodעלולה לעורר מחשבות אצל אנשים, בדרך כלל שליליות. במיוחד אם הצעיר או הרווק הזה הוא בגיל של שידוכים.

דבר קטני-האמנה: בזמן שאתם בחברת משפחה ואנשים אהובים ומכרים, שבו בכל פינת שולחן שתרצו בחופשיות ובהנאה. כך גם כשאתם בין זרים שאין להם עניין בכם ובשידוך שלכם. אין כאן שום דבר מיסטי ושום קללת עריריות לא תיפול על ראשכם.

איפה עוד

אם תהיה דרישה, אכתוב במאמר נפרד את המקור לאמונות טפלות נוספות. כתבו לי במייל או בתגובות את האמונות הטפלות שמציקות לכם, כדי שאכתוב אליהם.

קישורים


המאמר הבא בסדרה: המקור של אמונות טפלות 2 – מותו של חתול שחור

חתול שחור מביא מזל וברכה, או קללה ומוות? הבחירה בידכם. נעליים מתחת למיטה? אנחנו חוזרים עם סבב נוסף של ניפוץ מיתוסים, עם חשיפת המקור ממנו התפתחו הגיגי ההבל.

 

3 מחשבות על “אחת ולתמיד: המקור של אמונות טפלות

  1. אני

    מחכה למאמר הבא.
    הנושא מאוד מעניין
    מקווה שחקרת היטב לפני שהפרחת לנו את כל המיתוסים הללו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s