מדוע קרוי הבניין כך, אחרי שהוא כבר בנוי?

רשומה רגילה
Wird Questions[11]התשובה כאן, בפינת תשובות הגיוניות לשאלות לא הגיוניות.

 

Wird Questions[10]

מה הם עושים כאן?

אחת ממשמעויות השם 'בניין', מופנית אל פעולת הבנייה. כמו 'בניין הארץ' ו'פועלי בניין'. המשמעות האחרת לבניין היא 'מבנה'. ההבחנה כמעט ואינה קיימת, זו למעשה אותה מילה, ומכאן נובעת השאלה.

בנייתו של בניין אינה עניין של יום או יומיים, ישנם בניינים שזמן בנייתם הוא שנה, או אף שנים; בעת בניית הבניין הראשון בהיסטוריית הבנייה, ייתכן שאנשים עברו בסמוך וחיפשו מילה שתתאר את המצב. המילה 'בניין' היתה הראשונה שקפצה לראש. חודשים ארוכים לאחר מכן, כאשר הושלמה מלאכת הבנייה, כבר השתרש השם 'בניין' ועתה קשה לשנות את המצב.

תופעת השם המתחלף

funny-looking-building-2כנראה קשה לשנות הרגלים. דרוש מאמץ אדיר ומשאבים רבים מדי כדי לשנות את שמו של מותג נפוץ. ומצד שני, אנחנו רואים בעולם החי את עדכון השם עם התקדמות הגיל. הכבש נקרא טלה בחודשיו הראשונים, עד גיל שנה הוא נקרא שֶה, בהיותו בוגר הוא נקרא אייל. האם לא ניתן להחיל את האפקט הזה על תהליך הבנייה? במהלך פעולת ההקמה, נקרא לזה בנייה. עד שתי קומות, נקרא לזה בית. משתי קומות ומעלה נקרא לזה בית-דירות. ועוד כמו רב-קומות, גורד שחקים. למרות שניתן לקרוא לזה כך כבר עכשיו, ה'בניין' לא ילך לשום מקום.

ניתן גם להניח שמלאכת בנייתו של בניין, למעשה אינה מסתיימת לעולם. תמיד מתווספות עוד מרפסות, ועוד קומות, ועוד חדרים. תמיד יש בו תיקונים ואנשי מקצוע עולים ויורדים בו. פרויקטים של תמיכה מרחיבים בניינים שלמים. מה היה קורה לו עבר הבניין את הגדרת הבנייה, ועתה שוב חוזרים ובונים בו? מבלבל מדי.

האם זהו תעתוע לשון? גם בניין במשמעות בנייה, גם בניין במשמעות מבנה, גם בנייה, הם כולם מאותו שורש, ב-נ-י, וכולם שמות עצם.

אז אין בו כלום?

ובכן, ניתן לומר שהתועלת העיקרית של בניין, זה עצם בנייתו, המבנה שלו. ארבעת הקירות, השטח המסוגר בלבנים, הבניין עצמו. גם אם הוא ריק, שומם, נטוש, חסר שימוש, הוא עדיין בניין מהעובדה הפשוטה שהוא בנוי. כלומר שהבנייה עצמה היא זו שיוצרת את השימוש שבו, מכאן שאין רע בשם 'בניין', גם אם מתייחסים למשמעות הראשונה.

בימי מלחמה כולם יסכימו לכנות כל מבנה בשם 'בניין'. יודעים מדוע? כי במהלך ההתקפות הוא נהרס שוב ושוב, והאזרחים חוזרים ובונים אותו שוב ושוב…

building fly

עוד שאלות תמוהותבפינת תשובות הגיוניות לשאלות לא הגיוניות

מחשבה אחת על “מדוע קרוי הבניין כך, אחרי שהוא כבר בנוי?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s