ארגון המילה היומית

רשומה רגילה

Talmud one word1כולם מכירים את "הדף היומי" בלימוד התלמוד, וסיומו בתוך כשבע שנים. מה דעתכם על "המילה היומית"? ללמוד את הש"ס מילה אחת בכל יום…

 

Talmud one word1בכל תפוצות שוחרי התורה בישראל ובעולם, מוכרת יוזמת הלימוד שהגה רב מאיר שפירא מלובלין, במהלך שנת 1923 בפולין. דף גמרא אחד ליום, זהו הספק שמאפשר לצלוח את כל התלמוד בבלי בתוך תקופה של כשבע שנים.

זה כנראה פרק זמן קצר מדי עבור החברים בארגון "המילה היומית". ארגון חשאי זה כבר קיים כחמש עשרה שנה, והחברים בו לומדים את התלמוד בבלי בקצב של מילה אחת ליום… החברים בארגון מצטטים תמיד (בהומור) את "רבי יהודה אומר, גדולה מילה ששקולה כנגד כל המצוות בתורה".

זה נשמע מופרך, ואיש המדור יצא לתפוס שיחה עם הוגה הרעיון, הרב ירוחם שפר. הדברים לפניכם, קראו ושפטו.

סלח לי על הניסוח, אבל, ברצינות? מילה ליום? מה זה, בדיחה?

לא. חלילה. זו לא בדיחה. ההיפך הוא הנכון. בלימוד של מילה אחת ליום, אתה נותן למילה הזו משקל של עולם מלא, משקל מכריע של מחשבה והתבוננות. הגמרא הקדושה היא לא איזה עיתון, חלילה, שאתה מרפרף בתוך כמה דקות ועובר לעמוד הבא.

טוב. מראש, מה היה הרעיון להקים ארגון כזה? מה רע עם יוזמת "הדף היומי"?

Talmud one word4שום דבר רע. אבל בימינו יש אנשים שיש להם פחות זמן פנוי מאשר לאנשים אחרים. יש כאלה שאינם מסוגלים, או יכולים, או רוצים, להקדיש שעה או שעתיים ביום ללימוד גמרא. אז הם מקדישים קצת פחות.

קצת פחות? כמה זמן לוקח ללמוד מילה אחת?

ללמוד מילה אחת… איך אסביר לך את זה. מאחר שכל מילה היא דברי אלוקים חיים, יש בה עומק על אנושי, ובכל אות ואות תלויים תילי תילים של הלכות. אפשר ללמוד מילה בתוך שלוש שניות. ואפשר ללמוד מילה בתוך שלוש שעות.

ולמה הארגון, או היוזמה הזו, חשאיים כל-כך?

כי הציבור לא בנוי לקבל את הרעיון הזה, עדיין. זה יישמע, כמו שאמרת, בדיחה. אבל במקומות אחרים, דווקא בין גויים, אני יודע שיש תוכניות לימוד של כתבי קודש, להבדיל, בקצב של שורה או מילה ליום.

כן. שמעתי על זה. מי האנשים החברים בארגון שלך?

כל הסוגים. מכל השכבות. אנשי עסקים עם סדרי יום מטורפים, ועד בטלנים עם עודף זמן פנוי. אין אדם שלא מסוגל להתחייב ללמוד מילה אחת ליום. אין דבר כזה. מה שאין כן בדף ליום.

כמה מילים יש בתלמוד בבלי?

Talmud one word3בתלמוד בבלי יש כשני מיליון ורבע מילים.

האם ברור לכם שבקצב של מילה ביום, אדם לא יכול להשלים את לימוד הש"ס, גם אם יאריך ימים באופן מופלג ביותר?

בוודאי. זה חלק מהטוב הגדול שאנחנו מקבלים מאופן הלימוד הזה. ראשית, כי 'לא עליך המלאכה לגמור'. התורה הקדושה היא עולם רחב כל-כך, שבן תמותה יכול רק לרצות לגרד אפס קצה בכל ימיו. הרצון לסיים את הש"ס הוא באופן ברור וידוע עניין גדול. אבל האם יתבעו אותך בשמים על זה? ישאלו אותך, נשאת ונתת באמונה? סיימת את הש"ס?

לא. כנראה שלא ישאלו אותך אם סיימת את הש"ס. אבל ישאלו-גם-ישאלו אם עסקת בתורה, אם קבעת עיתים לתורה. אדם שלומד והוגה בתורה, בעצם זה הוא מקיים את רצון השם. אף אחד לא מחייב אותך לכמויות, לדפים ועמודים.

טוב. ומה החלק השני של תשובתך?

מה?

בתחילת התשובה אמרת 'ראשית, כך וכך'…

אה… כן. ושנית… עצם זה שאתה יודע שלא תסיים משהו, זה עניין גדול מאוד שאני לא יכול להסביר לך במילים. זה משהו שאתה צריך לחוות אותו. נניח ואתה בונה סירה, או יוצר יצירה אמנותית כלשהי, ואתה יודע במאה אחוז שלא תסיים אותה, לא תשלים אותה. איך תרגיש?

עצוב?

כן. בתחילה תרגיש עצוב. ותחשוב, מה הטעם? למה להתחיל בכלל? ואז החיים ימשיכו, ואתה תבין שלמעשה, אתה לא מסיים שום דבר. גם דברים שאתה חושב שסיימת, ושאתה כבר אמור לסיים. אתה לעולם Talmud one word2לא יכול לדעת. איש לא יודע מתי יגיע יומו… וכשאתה מסתובב עם תחושה כזו, זה מנמיך אותך. אתה מרגיש שאתה והסביבה שלך זמניים ועראיים, כמו שכתוב במוסף לראש השנה,  כציץ נובל, כצל עובר, כרוח נושבת, כאבק פורח וכחלום יעוף.

כשאדם מסתובב עם תחושה כזו, תמידית, הוא לא יכול להיות גאוותן. הוא יתקשה לכעוס על אחרים. הוא לא יהיה חמדן. הוא לא ירדוף בצע. הוא תמיד זוכר, אני ממילא כאן לזמן קצוב מאוד. יש עוד עולם.

ואת זה אתה מקבל מלימוד מילה ביום?

כן. בין היתר. זהו חינוך עצמי. אלה חיים שלמים של חינוך עצמי ועבודה על המידות.

תודה רבה. נתת לי ולקוראים קצת חומר למחשבה.

שתהיה לנו שנה טובה. שנה נוספת של 365 מילים, מלאות, עמוקות, ושמחות.

קישורים

מחשבה אחת על “ארגון המילה היומית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s