מנת הומור עם תוספות – ושמחת בחייך 3 ס"מ

רשומה רגילה

Vesomachto 3 cm - Nachmanovitz (Cover) הספר יצא לאור בפורים, והפעם לקחנו אותו יותר ברצינות מהקודמים בסדרה. אל תיתפסו למילה, כי 'רצינות' זו מילה קיצונית במקרה של הספר הזה. אז בנימה אישית, קבלו כמה נקודות על יצירת הספר.

בסדרה הזו אנחנו מרשים לעצמנו לצאת מהגבולות המוקפדים והנוקשים של המותחנים והספרים האחרים שלנו, ואנו עושים את המיטב כדי לבחון את הגבולות. הומור הוא עניין הפכפך ובעייתי, ועם קצת זהירות אפשר להגיע רחוק.

Vesomachto 3 cm - Nachmanovitz (Cover)לא כל הרעיונות והשטיקים נכנסו לספר הזה, ויש קטעים שכבר נדחים מהספר הראשון ומחפשים משכן. יגיע יום, אולי בחלק הבא, והם יתנוססו על דפי הספר.

וייקרא שמו…

במהלך כמה השנים האלה מאז יצא לאור הספר הקודם בסדרה, ושמחת בחייך 2 וחצי, ביקשו הקוראים את ספר ההמשך, ותמיד נקבו בשם כמו "ושמחת 3 ורבע". רק חייכנו במנוד ראש. אבל השם הנוכחי כבר נרקם כשיצא השני, וכמובן שאף אחד לא הולך להמשיך לשבור גורמים עבור שם הספר. לא חוזרים על בדיחה פעמיים (ראו להלן).

בכל מקרה, מה ועל מה עניין 3 הס"מ? כל זה מובא בהרחבה בצד האחורי של כריכת הספר (ראו להלן).

אחורי הכריכה

מממ… אחורי הכריכה… זמירות והלל ומילות שכנוע בטקסט קטן וצפוף שנועדו לפתות את הקורא או לסבר את אוזנו בדבר עליונות העלילה. הפעם, חשבנו שנדלג על המסורת, ונשאיר את אחורי הכריכה לבדיחה אחת גדולה.

ובכן, ניצלנו כל ס"מ מאחורי הכריכה, והתוצאה לפניכם.

או, מאחוריכם.

כמה פעמים לחזור על בדיחה

אמרנו שלא חוזרים על בדיחה פעמיים, אבל שלוש פעמים זה בסדר.

כי בדיחה מסתורית וקצרצרה אחת, מופיעה בכל אחד מחלקי הסדרה…

נקמת הערות השוליים

הערת שוליים היא בדיחה. אם יש לך משהו חשוב לומר, תעשה את זה בהקשר המתאים בתוך התוכן, אם זה משהו לא חשוב, או חשוב קצת, או חשוב באופן זניח ועדיין חשוב שיופיע – פשוט תעיף אותו מהסיפור, אבל למה לשוליים?

ועם כל זאת, ייתכן שבאחת המהדורות הראשונות של טעות אופטית, יש הערות שוליים. אבל זו היתה מהדורת אספנים מיוחדת, שכן חיפשו הערות שוליים, וראו בהן ערך מוסף ליצירה עצמה.

באחד הספרים הקומיים הבאים, יהיו הערות שוליים, אוהו יהיו…

לגבי הספר הנוכחי, הרחקנו לכת… יצרנו הערת שוליים, המסבירה את משמעותו של מושג המופיע בטקסט. ואז יצרנו הערת שוליים נוספת, להערת השוליים הקודמת, עם הסבר למילה בעייתית שניסתה להסביר את המושג ההוא. ואז… תאמינו או לא, יצרנו הערת שוליים נוספת! ועוד אחת!

אחת מתחת לשנייה, וכל אחת עם סימון ייחודי בראשה. וכל אחת בגופן קטן יותר, ויותר… פשוט תענוג.

ההבטחה

Vesomachto 3 cm - Nachmanovitz (Cover)בעולם ספרי המסתורין, לא ספר בלשים, אלא ספרים שעוסקים בענייני שמיים וארץ, הרחוקים מדעתו של הקורא הממוצע. מקובל שהמחבר מעניק הבטחה כלשהי לקורא הספר, לעיתים זו ברכה, או נבואה לעתיד.

ובכן… אחרי חישובים סבוכים בתורת הנגלה והנסתר, והתעמקות בתיאוריות הסתברות, החלטנו גם אנו להעלות הבטחה איתנה לכל אדם שיקרא את הספר הזה. ההבטחה מופיעה אחר כבוד מיד עם תחילת הספר, בעמוד 13, בגופו של 'שער היתולי קדום'.

הציטוט והמצוטט

כמו הערות שוליים, ציטוטי פתיחה הם מקור טוב להתעללות דומה. הפעם מובא ציטוט אחד מאת אלמוני, ואז ציטוט נוסף מאת חברו, ומאת אשתו, וחברתה של אשתו, וכל ציטוט הוא תגובה לציטוט שלפניו.

עד שמגיע ציטוט המחץ שמשתיק את ההמולה…

101 גרסאות לאמת אחת

בספרות האנגלית מוכר ענף של ספרים היתוליים/עיוניים של "101 שימושים ל…" מעבר לצד ההומוריסטי, ישנם כאלה שמציעים שימושים שונים בתחומי עשה זאת בעצמך, תפירה, סביב הבית וכדומה.

לדעת פסיכולוגים וחוקרי יצירתיות, רשימה שכזו היא ה-דוגמה ליצירתיות. במבחן שנעשה כדי לבחון יצירתיות, ניתן לנבחן פריט, או מילה, לדוגמה מגף, ואז הוא מתבקש ליצור לו רשימת שימושים. ייתכן וגם שמעתם על אתגר הנר וקופסת הנעצים.

רצינו להוציא לאור ספר שמכיל 101 גרסאות שונות לסיפור אחד. אבל הרעיון נותר בגדר רצון בשל המשוכה המסחרית, או מסיבות אחרות.

במסגרת איסוף החומר ל"ושמחת", חשבנו שנוכל להשחיל 101 גרסאות לסיפור אחד. התיישבתי לכתוב. והעורך כנראה שם לב למשהו מוזר שמתחולל על המסך שלי. משהו שדומה מאוד לעריכה של סיפור.

אמרתי לו באדישות, כאילו היה זה דבר מובן מאליו, "אני עובד על ה-101 גרסאות לסיפור אחד. זה ל'ושמחת'."

הוא אמר, "אה, יופי…" ואחרי שנייה, "מה? השתגעת? תעצור את זה מיד!"

ועצרתי. הייתי בדיוק בגרסה מספר 9… אז לספר הנוכחי נכנסו 8 גרסאות לאותו סיפור… זה מה שיצא, בינתיים… אולי ביום מן הימים ייצא הספר ההוא, שיוקדש ל-101 גרסאות…

שפת המכונות

Vesomachto 3 cm - Conהחל מספר זה, מתחילה הוצאת פנתר להטביע על הספרים שלה קוד QR, כדי לאפשר לבעלי טלפונים חכמים לקצור ולנצור מידע באופן מיידי אודות הספרים שלפניהם.

ליד הברקוד מאחורי הכריכה, תראו ריבוע נחמד מלא בקווים שבורים. מיקום הקוד הזה היה אתגר מייגע למחלקת הגרפיקה.

הומור בפורמט דיגיטלי

ושמחת בחייך 3 ס"מ מופיע בחנות הספרים הדיגיטליים של 'פנתר', וניתן לקנייה והורדה בפורמט PDF לקריאה במחשב, או מכשיר תומך.

עמודי התוכן זהים לספר המודפס, אבל כאן כל שמות הפרקים והמדורים ניתנים ללחיצה, ראו דוגמה לעיל. כך הדפדוף הלוך ושוב בין הקטעים והחומרים נעשה מהיר ומהנה.

כמובן, אפשר להשיג את הספר גם בחנויות הספרים הקלאסיות, אתם יודעים, שמוכרות ספרים לא דיגיטליים, בהם עמודי התוכן הוא רק מפת דרכים ולא שטיח מעופף שמוביל אותך מיידית אל היעד…


PCeBookAndroidApp

3 מחשבות על “מנת הומור עם תוספות – ושמחת בחייך 3 ס"מ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s