ילדי-ננו

רשומה רגילה

Cartoon versions of NanoKid and NanoAthleteבתוך העולם המשעמם של נוסחאות כימיות, קם דור חדש של היגיון והומור: ילדי-הננו, שאינם רק רישומים על נייר, אלא חיים וקיימים בצנצנות מעבדה.

 

הסתכלו רגע באיור הזה.

01 - Nimetazepam

אומר לכם משהו?

לרובנו האיור לא אומר כלום. חלק מאיתנו יכול לציין ולומר שמדובר בנוסחה כימית כלשהי, או ידייק בכינוי 'נוסחה מבנית'. אלה מאיתנו המסוגלים לקרוא נוסחאות כאלה, יידעו לומר שזוהי נגזרת ממשפחת הבֶּנזוֹדיאַזֶפִּינים, ואולי גם שזוהי הנוסחה המבנית של 'נִימֶטַזוֹפֶּם', חומר היפנוטי המשמש להרדמה.

ועכשיו, הסתכלו באיור הזה.

Nanokid

אומר לכם משהו?

ברור. רואים רישום של ילד, או ילדה בגלל העגילים, שרוקד ומפזז. אה, כן. הוא מאויר בסגנון של נוסחה מבנית. נראה כמעט כמו בדיחה פנימית של כימאים וגיקים.

אבל זו לא בדיחה. אלה אכן נוסחאות כימיות שמעוצבות כמו ילדים ודמויות הגיוניות אחרות. והעגילים האלה אינם עגילים, אלא עיניים.

איך זה קרה?

צוות של כימאים בראשותו של ג'יימס טוּר, כימאי המתמחה בננו-טכנולוגיה, מאוניברסיטת רֵייס בטקסס, ארצות-הברית, גילו את כישורי ההומור שלהם בתחום שכלפי חוץ נראה יבש ומשמים, ומשום כך גם אולי דוחה סטודנטים פוטנציאליים ממסלולי הלימוד.

החבר'ה האלה ישבו והרכיבו נוסחאות מולקולריות בתבניות של בני-אדם, וכינו אותם 'ילדי ננו'. בכתב העת שלהם על 'כימיה אורגנית' הם פרסמו בספטמבר 2003 מאמר שנקרא 'סינתזה של הַאֲנָשַׁת מולקולת: ננו-ננסי', ובו הם תיארו את הדרך ליצירת הדמויות הכימיות הללו. חודש לאחר מכן תיאר כתב העת המדעי המוביל באירופה – 'נייצ'ר', את התועלת של ננו-ננסי ככלי למידה עבור ילדים.

מרבית האנשים עומדים אובדי עצות מול נוסחאות מבניות, אבל כשהן מוצגות כדמויות אנושיות קל יותר לקלוט במה מדובר. "אנחנו מדברים על ידיים ורגליים," אומר טוּר, "במקום על קבוצות אַלְקֶינים ואַצִטֶילים."

וזה לא הסתיים בילדי-ננו בלבד, אלא התפתח לצבא שלם של דמויות: (מ-14 לכיוון מעלה) ננו-אתלט, ננו-צליין, ננו-כומתה-ירוקה, ננו-ליצן, ננו-מלך, ננו-טקסני, ננו-משכיל, ננו-אופה, ננו-שף.

nanoputianheadsHB

איפה הם חיים?

דמויות הננו האלה אינן רק רישומים על גבי הנייר, משפחות שלמות קיימות בתוך צנצנות זכוכית במעבדת האוניברסיטה.

הגוף עשוי טבעות בֶּנְזֶן, שהיא תרכובת פשוטה ביותר ומצויה באופן מסחרי, ומשושים של אטומי פחמן. יוֹנֵי יוֹדִיד משמשים לחיבור הגפיים העשויות פחמן ומימן. הראשים שלהם עשויים כוֹהַל. העיניים הן אטומי חמצן.

כל אחד מילדי-הננו מתנשא לגובה של 2 ננומטר, (מיליארדית המטר), נמוך פי-מיליארד מאדם ממוצע. הם כל-כך זעירים, עד שאם אחד מהם יועמד על עין של זבוב, ידמה הדבר לעמידתו של אדם רגיל על פני כדור הארץ.

ילד-הננו הראשון נוצר ב-2001 ועם כמה התאמות כימיות המשפחה הולכת וגדֵלה. ישנם תינוקי-ננו בעלי רגליים קצרות ועבות, נערי-ננו עם שיער ארוך, וננו-רקדנים גמישים במיוחד.

הוספת גופרית לרגלי ילדי-הננו מאפשרת להם להתרומם ולעמוד, אולם רק על גבי משטח של זהב. שני היסודות הללו מקושרים בחוזקה, ומאפשרים לחלק מטריליון ילדי-הננו לעמוד בשורות על במה מתכתית בממדי בול דואר.

A collection of NanoScholar molecules

התועלת הלימודית

הגישה הזו מושכת צעירים וילדים. ועל פי דבריו של טוּר, ילדי-ננו פתחו עולם שלם של אפשרויות עבור ילדים אמיתיים שבאופן רגיל לא היו פונים ללמוד ביולוגיה, כימיה או פיזיקה.

טוּר נזכר בשנים עברו, כאשר סייע לבתו בת ה-15 בשיעורי הבית בכימיה. "זה היה נורא ואיום," הוא אומר, "היא שנאה את זה משום שלא היה שום קשר בין זה לבין העולם האמיתי." והיא גם לא הצליחה להבין איך הוא עצמו מסוגל לעסוק בנושא המתיש הזה למחייתו.

והנה, יש לו תשובה עבורה, ועבור סטודנטים פוטנציאליים אחרים: "זה פשוט כיף…"

Cartoon versions of NanoKid and NanoAthlete

קישורים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s