להבריח את החושך – 3

רשומה רגילה

וירא אלוקים את האור כי טוב… האם האור המלאכותי שיצר האדם, טוב גם הוא? או שמא, מוטב היה לתת לאור ולחושך הטבעיים לשלוט בחיינו. • מהו האור? מהי השפעת האור על הורמון השינה, והאם ההורמון הזה אחראי על שינה בלבד? • השעון הביולוגי אינו ביטוי ציורי לזמני שינה ויקיצה, הוא חלק מובנה בתפקודיות שלנו. לכל שעה תפקיד מדויק • המדור יוצא לאתר את הנזקים שבאו עם בריחת החושך, ומביא המלצות וטיפים לשינה טובה יותר (פרק 3 – מתוך 3) אל החלק הקודם בסדרה.

שעון הצמחים והחיות

ההכרה המוקדמת ביותר הידועה לנו בקיום השעון הביולוגי, היא מהמאה הרביעית לפה"ס. כאשר פסל יווני בשם אֶנְדְרוֹסְטִינְס, בתארו את מסעו של אלכסנדר הגדול, תיאר גם את תזוזותיו היומיות של עָלֶה הצומח על-גבי עץ תמר-הודי.

התצפית המודרנית הראשונה של תנודת שעון ביולוגי פנימי, בוצעה על ידי המדען הצרפתי ג'ין-ז'אק דֵ'טוּס דֶה מירָאן בשנות ה-1700. הוא עקב אחר תנועותיהם של העלים בצמח מימוֹזָה ביישנית, והבחין שתבנית התנודות בת 24 השעות של העלים, ממשיכה גם כאשר מנע מהצמח גירויים חיצוניים.

ב-1918 הראה הפסיכולוג גֵ'יי-סִי סִימֶנְסְקִי שבעלי חיים מסוגלים לשמר תבנית פעילות בת 24 שעות, גם בהיעדר רמזים חיצוניים כמו אור וחושך, שינויי טמפרטורה וקולות רקע.

שעה לכל איבר

כבר לפני שנים רבות יותר, הכירו הסינים הקדמונים והגדירו את התבנית הזו של השעון הביולוגי, שמהווה מרכיב חשוב בהבנת תורת הרפואה הסינית. בשעון הביולוגי הסיני, לכל איבר יש שעתיים ביממה בהן הוא בשיא כוחו ושעתיים בהן הוא מתפקד באופן חסכוני משום שבאותו זמן הוא טוען את האנרגיה הדרושה לו.

כאן אנחנו לומדים שלא חשובה כמות שעות השינה, אלא התזמון שלהן. בשעה 20:00, למשל, אז נטענת הקיבה באנרגיה שהיא זקוקה לה, ולכן אכילה מאוחרת אינה ראויה, משום שהקיבה לא פנויה עתה לעיסוק מלא בפירוק המזון; בשעה 21:00, נטען הטחול; בשעה 23:00 עד 1:00 זה הזמן בו הלב נטען, מתחדש ומתחזק; וכן הלאה, עד הבוקר.

שעות אלו נועדו למנוחת האיברים הספציפיים האלה, בזמן זה הם רגישים, והשינה היא המצב הטוב ביותר עבורם. בשינה הם יכולים לטעון ולצרוך את האנרגיה לה הם זקוקים; אם אנחנו ערים בשעות אלה, אנו מחלישים את האיברים שלנו, כל אחד בתורו. בטווח הרחוק הולך האיבר ונחלש, נפגע, עד ליצירת שורה של בעיות וצרות בריאותיות.

הרפואה הסינית מציינת שבעה מפגעים שמפוררים את הגוף ואת הנפש. חרדה, דיכאון, זעם, דאגה, עצב, עליצות יתר, ועייפות; עייפות מתוארת כגרועה ביותר, ופגיעתה על הצִ'י, אנרגיית הגוף, היא ההרסנית והמהירה ביותר.

זמן 'מגע המוות'

בסין העתיקה, בסביבות המאה ה-14, פותח סגנון של אמנות לחימה בשם 'דים מאק'. סגנון זה מכונה 'מגע המוות', משום שכל עיקרו הוא טכניקות נעיצת אצבעות קטלנית בנקודות רגישות ברחבי הגוף. הסגנון נחשב בעיקרו מסתורי, או סודי, משום שמעט מאוד מורים מוכנים ללמד את השיטה לכל תלמיד החפץ, והם מעבירים את הסוד רק לכאלה שהגיעו לדרגות גבוהות של אימון ברוח ונפש.

טכניקת ה'דים מאק' לוקחת בחשבון את ערוצי האנרגיה של הגוף ואת הבִּיוֹריתּמוּס של האיברים. עד כדי כך, שלוחם 'דים מאק' יסתכל בשעון לפני שיכה, כדי לדעת איזה איבר הוא החלש והפגיע ביותר בגופו של האויב.

מכה בנקודה ספציפית במרידיאן, הערוץ, של הלב בשעה 12:31 בלילה, או בנקודות הקשורות לריאות בשעה 4:15 בצהריים, או במרידיאנים של הכליות בשעה 6:27 אחר הצהריים, יגרמו את הפגיעה הגדולה ביותר ליריב.

אל דאגה, גילינו כאן את השעה, אך לא את נקודת הפגיעה המדויקת; הטכניקות השונות של השיטה, כגון תיאום מדויק של עין-אצבע, וכן חיזוק וחידוד האצבע והזרמת אנרגיה דרכה אל הנקודה, הן עניין של לימוד ארוך ומפרך, על כן מכה של אדם שאינו מאומן בהן לא תעשה את העבודה. לעיתים ההיפך, הוא עלול לפגוע בעצמו.

מלחמת האור והחושך

האור המלאכותי מרחיק אותנו מהשינה בשעות הקריטיות ביותר. לא פלא שהעייפות והחולשה נעשו מסימני ההיכר של האדם המודרני הממוצע בתקופה זו של שפע ורוחב אפיקים; האור המלאכותי משבש את מערכת השראת השינה שלנו ואת תפקוד הורמון המֶלָטוֹנִין החשוב כל-כך; הוא גם משפיע על התודעה שלנו ולא מניח לנו להירגע.

נכון, אפשר לכבות את האור, לחיצת כפתור. אבל גם הזריחה היא הדרגתית, ולא פתאומית. חושך-אור. והשקיעה שרבות דובר בה, גם היא, הדרגתית ואיטית להפליא. מניחה למוח לקבל את התהליך, להפנים שהיום דועך ומסתיים, ועליו להכין עצמו עתה לקבלת אנרגיה חדשה ליום המחרת.

אין לנו לאן לברוח מאימת האור, אולם נוכל להרגיל את עצמנו ואת ילדינו בשינה מוקדמת. שינה שתעניק לכל האיברים את מנת הכוחות שלהם. נתעורר רגועים, מלאי אנרגיה, ועם גישה חיובית לתוך יום חדש.

אז למה לישון מוקדם?

כישוריהם של תלמידים קשורים באופן הדוק עם השינה. ילדים וצעירים שמקפידים על שינה מספקת ובזמנים קבועים, יצליחו יותר במבחנים וגישתם ללימודים תהיה פתוחה וחיובית יותר; ילדים שישנים מוקדם, נעשים רגועים ומרוכזים יותר למחרת במהלך היום; שינה עם תחילת הלילה מסייעת להתמודד עם השמנה, בעיות של שומן בדם וסוכרת.

כדי שנצליח לישון מוקדם, מומלץ להקפיד על כמה כללי מפתח: להימנע מקפאין לקראת הערב והלילה; להקפיד על שינה ויקיצה בשעות קבועות; מקלחת חמה לפני השינה; להחשיך את הבית, או את סביבת השינה; להתאים את המזרן לצורכי הגוף, ובכל אופן להחליף אותו מדי 10 שנים; לא לעסוק בפעילות גופנית מאומצת כחמש שעות לפני השינה; לא לעבוד מול מחשב לפחות שעתיים לפני השינה, תאורת הצג משבשת את תהליכי השראת השינה.

אז מה שנותר לאחל, במלוא מובן המילה.

לילה טוב.

מחשבה אחת על “להבריח את החושך – 3

סגור לתגובות.