להבריח את החושך – 1

רשומה רגילה

וירא אלוקים את האור כי טוב… האם האור המלאכותי שיצר האדם, טוב גם הוא? או שמא, מוטב היה לתת לאור ולחושך הטבעיים לשלוט בחיינו. • מהו האור? מהי השפעת האור על הורמון השינה, והאם ההורמון הזה אחראי על שינה בלבד? • השעון הביולוגי אינו ביטוי ציורי לזמני שינה ויקיצה, הוא חלק מובנה בתפקודיות שלנו. לכל שעה תפקיד מדויק • המדור יוצא לאתר את הנזקים שבאו עם בריחת החושך, ומביא המלצות וטיפים לשינה טובה יותר (פרק 1 – מתוך 3)

 

ניתן להתווכח מי בדיוק המציא או הדגים לראשונה את הנורה החשמלית. מהנדסים וחוקרים רבים ניסו לפתח נורה שתפעל היטב. מה בצע בנורה שבוערת היטב למשך שתי דקות? או כזו שמתפוצצת בפתאומיות, או בכל פעם שחלון נפתח בחדר?

מלחמה על כיפת הנורה

 

את הנורה החשמלית השימושית ניתן לייחס לג'וסף ווילסון סְוָואן, 1878, באנגליה; ובמקביל גם לתומאס אלווה אֶדיסון, 1879, בארצות-הברית, שהוא גם מחזיק בפטנט הרשמי; אלה זכו לפרסום ולהיזכר בתודעת הציבור למרות שבגרמניה, עשרים וחמש שנה קודם לכן, מכונאי בשם הַיינְריך גוֹבֶּל יצר נורה תפקודית ופעילה.

לגוֹבֶּל שדרש את הזכויות לפטנט, או לפחות הכרה בעובדה שהוא זה שהמציא את הנורה השימושית הראשונה, תבע את זכויותיו בבית-המשפט בארצות-הברית. היו לו כמה עדים, וכן הדגמה רבת רושם בפני השופטים, בעודו משתמש אך ורק בכלים התואמים לתקופת ההמצאה שלו, 1854. השופטים התעלמו מהעדים, וגיחכו למראה ההדגמה. הוא הפסיד לאדיסון ומת מדלקת ריאות כמה שבועות לאחר סיום המשפט. הוא לא זכה להכרה.

ייתכן ולעולם לא נדע מי באמת יצר את הנורה השימושית הראשונה, הכל נבלע בתוך מרוץ שנמשך יותר ממאה שנים, החל משנת 1800 ועד 1910, בו שואפת האנושות להיחלץ מכבלי החושך אחת ולתמיד. אנחנו לא רוצים עוד את החושך שמסמל את כל הרע והשלילי, את החושך המגביל והמרתיע, רוצים אור תמידי. 

אור אמיתי בלבד

 

לפני עידן התאורה המלאכותית כפי שאנחנו מכירים אותה כיום, אנשים חיו ופעלו על פי לוח הזמנים של כדור הארץ, מחזוריות של יום ולילה. בלילות היו רוב בני-האדם עולים על יצועם, הולכים לישון ממש עם תחילת הלילה, מיד לאחר השקיעה, וקמים משנתם ממש בתחילת היום, מיד עם הזריחה. הימים, שעות האור, נוצלו לעבודה, לנסיעות, ולמלחמות.

ברגע שהניחה האנושות את ידיה על טכנולוגיית התאורה, הצלחנו להגביל את הלילה ולהאריך את היום ואת שעות העבודה בממוצע של 13 אחוז. נשמע נפלא. לא עוד לישון בעל כורחנו ובשעות שמכתיבה מחזוריות היממה, לא עוד לפחד מהחושך, לא עוד להרגיש שהלילה מביא עמו בשורות רעות. אצלנו הכל מואר!

כפי שניתן ללמוד מהמצאות חשובות אחרות, כל התקדמות פלאית שכזו מביאה עמה גם קללה נוראה; האם נוכל לתאר את חיינו ללא מטוסים? להגיע לכל נקודה בעולם בתוך שעות, אך האם יש משהו מזעזע יותר מתאונות אוויריות?; האם נוכל לתאר את חיינו ללא מכוניות? נסיעה מהירה ונוחה לכל מקום. אך האם יש מלחמה מתמדת גרועה יותר מתאונות דרכים?

חוקרים רבים טוענים שהנוחות הטכנולוגית הזו שהוציאה אותנו מעידן החושך, הביאה בכנפיה גם שורה של נזקים. 

חידת מהות האור

 

האם אנחנו יודעים למעשה מהו אור? המדע פיצח את הגנום האנושי, הטיס אנשים לחלל, וקישר את כולנו בלחיצת כפתור; אולם מתקשה לרדת אל חִקרו של האור. כן, האור הזה שאנחנו חיים בו מדי יום, האור הפשוט הזה שנעלם כאשר מגיע הלילה.

האור הזה, שמוזכר בבריאת העולם, הוא בריאה בפני עצמה. להבדיל מהשמש, שגם לה יש אפקט תאורה, אך לא היא האור. משחר ההיסטוריה ועד עתה מנסים כל המלומדים הגדולים לפענח את האור ולחשוף את המוצפן בו.

ניתן להסביר, כמובן, באופן מדעי ממה מורכב האור. שהוא גל המורכב מפוֹטוֹנִים, חלקיקים זעירים. תנועתו גלית. ומהירותו משתנה עם פגיעה בחומרים שונים ויכולה להגיע לכ-300 אלף קילומטרים בשנייה; תורת הקוונטים והתפתחות פיצוח האטום תרמו את שלהם בפענוח מרכיבי האור.

למרות הכל, מאחר שלאור יש צד רוחני, קשה לפצח או להסביר אותו באופן מדעי. ועל זה מתבססים החוקרים שטוענים שגירוש החושך בעזרת אור מלאכותי, יוצר השפעות לא טבעיות באלה ששרויים תחתיו. בדומה לתרופה, אנחנו יודעים מה היא אמורה לעשות. אנחנו יודעים, בדרך כלל, ממה היא מורכבת. ואנחנו גם צופים מראש את תופעות הלוואי שלה; איש לא צפה מראש את תופעות הלוואי של האור המלאכותי…

ומה הסיפור של השעון הביולוגי?
מהי שינה טובה בזמן לא טוב?
ואת מי ירפא החושך?
כל זאת ועוד, בפרק הבא

 

מחשבה אחת על “להבריח את החושך – 1

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s