המתיחה האחרונה

רשומה רגילה

על כמו אמיתי. על סופו של האתר הזה. ועל שירות הדוא"ל של Ynet, שהתחיל כבדיחה.

אגב, אחד באפריל. האתר הזה, ספרא וסייפא, עומד להיסגר.

טוב. אחרי שאמרנו את זה, אפשר להמשיך לרשימה עצמה.

בבקשה בלי בדיחות.

רופאים, מהנדסים, מתכנתים ועקרות בית, כותבים לי בהשראת מדור כמו אמיתי. הרבה לא חושבים על האפשרות של מתיחה. אדם רציני, שעיסוקו רציני, לא יכול לחשוב על אפשרויות כאלה. ובקריאת מאמר, עם מובאות וציטטות, עם ניסוח ענייני ודוגמאות, אינם מוצאים אותו מבדר יותר מאשר מאמר אקדמי.

מדי פעם אני מגלה בספרים ומחקרים אקדמיים סימוכין ומראי מקום שמובילים אל מאמרֵי כמו אמיתי. עולם שלם שחופף לעולם האמיתי. פסיכולוגיה, רפואה, מדע, מחשוב, היסטוריה.

מאמרים מחקריים שלמים התבססו על מכונת הזמן של דה-וינצ'י, וכמעט גם שהופיעה ההשתלשלות בתסריט עבור ערוץ מדע כלשהו. לולא התערבו גורמים שהכריחו את איש המדור להודות בפה מלא ש… אה… ובכן, זה רק כמו אמיתי… היה הציבור זוכה למילוי חורים שחורים בהשכלתו.

והרי עבור מדור כמו אמיתי, האחד באפריל אינו ציון דרך או יום מיוחד של אקסטרה-מתיחה. הוא יום ככל הימים. בו הגלגל מומצא מחדש.

מתיחה שלא יצאה לפועל – והתגשמה

בבקשה בלי בדיחות.

ב-2008 השתעשעתי עם העורך דאז של ערוץ המחשבים ב-Ynet, גל מור, על האפשרות לפרסם מתיחה ל-1 באפריל, שהאתר עומד להשיק שירות דואר אלקטרוני עם כל מיני פיצ'רים מתקדמים במיוחד, ושייקרא,  Ymail:

"אפשרות למשוך את המייל בחזרה מתיבת הנמען; חיווי על רגע פתיחת המכתב אצל הנמען; מנגנון נגד ספאם שמסגיר את הספאמרים לרשויות; שטח אכסון מקוון של 20G; קישורים אוטומטיים של חדשות ותכני אנציקלופדיה לפי הבחנה סמנטית בתוכן המכתב, זו אופציה שניתן לבטל; קישורים אוטומטיים מתוך המפות; ועוד…"

זה לא יצא לפועל משום ש"כאתר חדשות רציני, בלה-בלה-בלה…"

לימים… ובכן, הרעיון התגשם.

עוד שהתגשמו

עוד על כמו אמיתי וטכנו-מיתוסים שהתגשמו, נייחד רשימה בפני עצמה, לכשיצטבר די חומר.

אבי אבות המתיחות

חשבתי אמש על איש המתיחות הגדול, שממציא מתיחות, מפיל בפח, משכנע, מכיר כל מעשה קונדס, ומריח אותו מיד עם התבצעו. איש כזה שאי-אפשר למתוח ולהפיל בפח.

והוא יושב בסלון ביתו, ומתכנן את המתיחה הגדולה שלו עבור האחד באפריל. מכין גזרי עיתונים, מזמין שליחים, מטלפן לעמיתים… והכל טוב ויפה ומוצלח. וכולם נופלים בפח, וצוחקים, וצורחים בהיסטריה.

רק בערב הוא מבין, שהוא עצמו היה קורבן למתיחה זדונית. הוא ביצע את מתיחות אחד באפריל, יום קודם לכן, ב-31 במרץ… מישהו החליף לו את כל התאריכונים והשעונים והסימונים על לוח השנה הענק שלו.

לסיום

באמת, בלי בדיחות בבקשה.

לקוראים המבוהלים, ובכן, האתר הזה לא ממש ייסגר. הוא יעבור למערכת חדשה ועדכנית ובכתובת חדשה. שתפורסם ב"ה בקרוב. לצד כל הכותבים ב'רשימות', שמתבזרים להם לדרך חדשה.

ולאחר מכן, לשאלת הקוראים, האתר ישוב להתעדכן באופן סדיר. כולל המתנקש השלישי (שנמצא בבית-חולים), כולל ציטוטים חדשים, וכמובן, עוד כמו אמיתי, ועוד כמה קטעים מיוחדים שרק ממתינים לראות אור, תרתי משמע…

שלכם בכל עט,
נחמן גרשונוביץ

20 מחשבות על “המתיחה האחרונה

 1. האיש בשחור

  מאמר מדהים. במיוחד המתיחה שהתגשמה. שמתי לב שכאשר כותבים דברים או סיפורים, הרבה פעמים הם מתרחשים בחיים. כמו 'תיק מקסיקו', בדיוק לאחר מכן היה את שפעת מקסיקו; החשיפה, מטוס מריו-דה-ז'נרו מתרסק בים, וזה קרה. וגם טייס שמת באמצע טיסה. גם בכתיבה שלי, אם יש באותה סצנה כלבים, אני פוגש את אותו סוג באותו יום. גם רסיסי זכוכיות, או שאני כותב על אתרים מסוימים, ובדיוק באותו יום קורים דברים יוצאים מן-הכלל באותם אתרים וזה מתפרסם בחדשות, וכן הלאה…
  מחכה בציפייה לאתר החדש! (ובמיוחד למתנקש, מעניין מה קרה איתו…)

 2. ג'יימס

  נחמן התעלת על עצמך
  טוב שיהיה אתר חדש
  ושיתעדכן באופן סדיר
  וגם שיראה אור תרתי משמע

 3. מירי

  זה אחד הבלוגים האהובים עליי. חבל שאתה לא מעדכן לעיתים יותר קרובות

 4. ג'יימס

  לכן הוא כתב שהוא עובר לאתר אחר ושמה יהיה מעודכן באופן סדיר

 5. חיית קריאה

  מעניין מהו שמו של האתר החדש?
  האם ישא את השם ספרא וסייפא?
  או יתהדר בשם חדש ומדליק

 6. גימו סאן

  ולמספר אחד .איך אתה מעז לכתוב את תיק מקסיקו.
  לנחמן אתה תכתוב בקרוב סיפור חדש בשעה טובה כי אני מתפוצץ משעמום בסיפור שם ואף פעם לא קראתי סיפור שלך בהמשכים.לפני שהספר יוצא ולדעת העלילה אתה עכשיו כותב את הספור החדש?

 7. האיש בשחור

  כתוב שם שעליהם לסיים את ההמרות עד לאמצע חודש מאי.
  התאריך הזה עבר אתמול.
  זה אומר שהאתר החדש עומד להיפתח…

 8. האיש בשחור

  למה אתם אוהבים שנשגע אתכם בשביל להזיז את העניינים?
  מה עם האתר החדש הזה?

סגור לתגובות.