איך פותרים תיקו מקסיקני?

רשומה רגילה

בתוך סיטואציה מורטת עצבים של תיקו מקסיקני בשלושה חמושים, הדמות הראשית, אסטרטג ואיש ביון, מנתחת סחור-סחור את תבנית התיקו המקסיקני, את הפתרונות והניסיון. פרק 35 מסדרת המתח "המכה השנייה", המתפרסמת כסיפור בהמשכים.


כלל מפתח בתיקו מקסיקני.
האדם השני שלוחץ על ההדק הוא היחיד ששורד.
ויז'ואל

גבריאל שוסהיים אימץ את מבטו ופזל אל האימאם בִּן-חאג'אג' שישב בזווית אלכסונית מאחוריו. אחר בחן את ירוסלב זלפרד שרובהו הופנה אליו ואל האימאם. אלברט נדים עבדול-עזיז החזיק את אקדחו הכסוף ביציבות לכיוונו של ירוסלב.

השולחן הכבד והמהוקצע שלפניו היה מוסט מעט. ערבוביה של מסמכים ועיטורי משרד כיסו את טבלתו. על הרצפה, השטיח הכהה היה מגולגל, חושף תחתיו את רצפת האבן. כתמי בוץ ופיח כיסו את השטיח ואת הרצפה. דלי פח אפרפר שהכיל מעט מים, ניצב לצד מנורת שולחן מרוסקת.

כל אחד מהנוכחים היה נתון באופן מלא אל המטרה שמעבר לאקדחו. עיניים מכווצות. טיפות זיעה. סנטרים נוקשים. כל אחד מהם משמש בעת ובעונה אחת הן כבן ערובה והן כחוטף.

איך פותרים תיקו מקסיקני?…

אם הפתיל יוצת, מי ישרוד?

גבריאל כבר נקלע למצבים דומים של תיקו מקסיקני. אבל היה הבדל עצום במצב הנוכחי. כאן, הוא לא מנסה להגן על חייו, אלא על חיי האימאם. אם כן, המשוואה של התיקו המקסיקני, נפרצת.

יש הבדל נוסף. בפעמים הקודמות בהן מצא עצמו בסיטואציה דומה, הוא היה צעיר יותר, הוא היה איש שטח מאומן, גמיש. עכשיו הוא קצת חלוד, אחרי שנים של ישיבה במשרד, מול מפות וחישובים אסטרטגיים.

גבריאל ידע את כלל המפתח בתיקו מקסיקני. האדם השני שלוחץ על ההדק הוא היחיד ששורד. ולא רק גבריאל ידע זאת, גם שלושת הגברים האחרים בחדר. גבריאל חקר את הנושא מתוך עיניים של אסטרטג ומומחה לתורת המשחקים, האם זה נותן לו סיכוי טוב יותר?

אם ירוסלב יורה בי, חשב גבריאל, באותו רגע לוחץ אלברט על ההדק, ומחסל את ירוסלב. אני וירוסלב מתים, ואלברט, השני שלחץ על ההדק, הוא השורד היחיד.

ירוסלב לא יהיה מהיר מספיק כדי לחסל אותי ואז להפנות את אקדחו אל החוטף שלו, אלברט. אקדחו של אלברט מופנה ישירות אל מצחו. והוא יירה באותו רגע. זה יקרה בתוך הרף עין.

כל זה לא חשוב.

גבריאל חש בגוש של בַּזֶּלֶת המתפתח בבית חזהו. זיעה נטפה מתוך גבותיו ופגעה בריסי עיניו. הוא מצמץ. שרירי כף היד שלו כבר היו צפודים. כתפיו מכווצות. כמו האחרים שהיו מאובנים על מקומותיהם. כל תנועה ולו הקלה ביותר יכולה להתפרש בעיני האחרים כעוינת, כולם יורים. כולם מתים.

ירוסלב חמוש בתת-מקלע. כדי לחסל את בן הערובה שלו, אני, הוא ישלח צרור. מהזווית הזאת, האימאם ייפול יחד איתי, כפגיעה מִשנית.

גבריאל סובב באִטיות את ראשו, מציץ באלברט. באותו זמן הוא בחן את השולחן ואת השטחים המתים שלפניו ואחריו. יש לו שיטה בדוקה להיחלצות מסיטואציה של תיקו מקסיקני.

'צלילה נרדפת'.

צוותי מרגלים ולוחמי סִי-אַי-אֵיי שפועלים בקבוצות, עוברים את האימון הזה כחלק מתִּרְגּוֹלֶת 'לוחמה ברְבָעים צמודים', שיטת קרב אלימה של השתלטות מהירה ומפתיעה על סיטואציה בלתי-ניתנת לפתרון בדרכים אִטיות, לפי תוכנית שנרקמת מראש.

גבריאל לא היה איש צוות, הוא לא התאמן ב'לוחמה ברְבָעים צמודים', אלא בשיטה המקבילה, שנועדה למרגלים ולוחמים בודדים, 'קרב ברְבָעים צמודים'. גם כאן העיקרון הוא דומה, תכנון פרטני; הפתעה; פעילות מהירה; השתלטות אלימה.

המֶתוֹדָה הנוכחית היתה נפתרת בתוך שניות, לוּ היו הדברים ברורים. אם היה מחוּוָר לכל המשתתפים, מי אויב ומי שונא. גבריאל היה עדיין אחוז התרגשות בשל הקִרבה אל פִּתרון הסוד שלו. האימאם יכול לספר לו עוד על עקרב צהוב. למעשה הסיבה העיקרית לכל התסבוכת. חיסול האימאם, כך הבין גבריאל את התת-מודע שלו, היה רק אמתלה.

עכשיו, הוא נכון לחסל את ירוסלב ואת אלברט, ובלבד שהאימאם לא ייפגע. הוא עצמו אין לו לאן לפנות ללא האימאם, הוא יחזור אל שִגרת הטירוף האישי שלו, יתמכר לייסורי מצפון

ולילות לבנים. עדיף לו למות קודם.

מן הפתח הפרוץ, המוביל אל חצר המסגד, עלו קולות ירי מרוחקים. צעקות עמומות, בלתי-מובנות. אנשים צעקו אולי בערבית, אולי באנגלית.

התערבות חיצונית יכולה להיות גורם מכריע בסיום בלתי-מתוכנן לתיקו המקסיקני. ולאו דווקא בפתרון רצוי עבור כל הצדדים. אם מדובר בתוקף חדש, או באנשי אכיפת חוק, עלולים הפושעים, או אלה שייגרם להם ההפסד המרבי ממקרה של מעבר לידי שובים חדשים, לעשות צעד ראשון, וכך לחסל ולהתחסל.

הפתרון הקלאסי, שאינו מן המשכנעים הוא, ראשית להגיע למסקנה שכל אחד מהמשתתפים, אכן לא רוצה למות, וזה לא תמיד עניין מובן מאליו. אחרי שמבררים זאת יחד בדיבורים, מסכמים להתחיל לצעוד אחורנית במתינות, ולהגדיל את המרחק בין צלעות המשולש.

בהתאם לכלי הנשק שבידי המשתתפים, עליהם לצעוד אחורנית, עד לטווח בו לאקדחים שלהם לא תהיה תועלת מיידית. אבל כאן, אחד המשתתפים חמוש ברובה. וגם, לא בטוח שכולם מעוניינים, או יכולים, לעזוב בלי לפגוע.

הפתרון הזה שיש בו הרבה מן הנאיביות, גם אם הוא מנע כמה מקרים מתוחים של שפיכות דמים, בנסיבות שלנו הוא לא רלבנטי. הם בתוך דירה. הקירות סוגרים עליהם. אין לאיפה להתרחק. הם חייבים להתמודד עם זה.

גבריאל שִחזר במוחו את תרגולי הקרב ברְבָעים צמודים, ואת השימושים שעשה בטכניקה כדי להיחלץ מסיטואציות של תיקו מקסיקני. למרות שעברו שנים מאז השתמש בשיטה, זה עשוי לעבוד.

בצלילה נרדפת, הכל מתבסס על מהירות. היורה הראשון הוא בדרך כלל המחוסל השני. כדי להיות היורה הראשון והשורד השני, עליו לירות באלברט ובו-בזמן להפיל את עצמו ארצה. הצלילה הנרדפת לירי צריכה להיות כה מהירה, עד שנדמה לעיתים שהמבצע אותה צונח עוד לפני בן-הערובה הירוי שלו.

הצלילה הזאת אמורה להרחיק אותו באותו רגע מנקודת הפגיעה של החוטף, אזור המצח. בהיותו על הרצפה, למעשה ברגע שהוא פוגע ברצפה, גורם ההפתעה מספק לו שהות לירות שוב, הפעם בחוטף שלו, ירוסלב.

אחרי אימון ארוך ומייגע, 'צלילה נרדפת' תמיד הוכיחה את עצמה. היא הופכת על פיה את מבנה ההידרדרות של תיקו מקסיקני. מבנה שגבריאל ניתח לפי חיזוי עשרות פעולות אפשריות של משתתפים בסיטואציה שכזאת.

אבל כאן, כאן 'צלילה נרדפת' חסרת כל ערך.

משום שהוא ישרוד.

והמבנה היסודי של השיטה לא מאפשר את הצלתו של הפְרַקְטָל הלקוי במשוואה: האימאם.

האימאם בִּן-חאג'אג' ימות ללא ספק, מצרור שיקיא רובהו של ירוסלב. קליעים שאמורים לחסל אותו, גבריאל.

על המאזניים עומדים עתה, חייו, וחיי האימאם. הוא כבר סיכם לעצמו שלחייו אין שום טעם ללא האימאם. אבל אם הוא לא ינצל את היכולת המלאה של 'צלילה נרדפת', הוא ימות בכל אופן יחד עם האימאם, בשל הצרור ומבנה ההידרדרות הצפוי של תיקו מקסיקני.


אחרי אימון ארוך ומייגע, 'צלילה נרדפת' תמיד הוכיחה את עצמה.
היא הופכת על פיה את מבנה ההידרדרות של תיקו מקסיקני.
ויז'ואל

הגברים עמדו קרושים כמו פסלי קרח. נוטפים באִטיות הרסנית. כל רגע של מתח נורא שכזה מזרים חילופים כימיים בכל רחבי הגוף. אלו רגעים רודפים לסירוגין של קור פיזי, חום נורא, הרגשת בחילה, הרגשת שליטה מוחלטת, והרגשת רפיון כללי.

קילוח של זיעה עבר מקודקודו של אלברט, וגלש במורד גשר אפו. טיפת הזיעה נותרה תלויה, משתלשלת מחוד האף. אלברט דיבר באִטיות, ובלחישה, "חבר'ה, בואו נדבר…"

הדממה נותרה. וכמו שאומרת הקלישאה המתפוררת, ניתן היה לחתוך את האוויר בסכין. איש לא הגיב. כל אחד תכנן את פעולת התגובה שלו. כל אחד ראה סיום אחר לסיטואציה.

אלברט לחש שוב, "זה מוזר…" המִלים כמו התקשו להיחלץ מתוך לועו, כפקק שַׁעַם עקשני. מתאמצים לשלוף אותו, ובכל רגע נראה שהנה הוא נחלץ. "חבר'ה, אם נדבר… הכל ייפתר…"

ירוסלב דיבר מבלי להניע את שפתיו, ניתן היה להכיר בכך משום ששפמו האפור נותר ללא תזוזה. "יש לי משימה. דיבורים לא יועילו כאן." גם הוא לחש, גרונו היה יבש והלחישה דמתה לחריקה.

גבריאל אמר, "היחיד שעושה את ההיפך מהקו הכללי שלנו, זה אתה, ירוסלב. לפחות תן לנו הסבר." הוא דיבר בלחישה רועמת. כפי שהיה מדבר עם ילדיו כשהיו קטנים, בזמן שהרדים אותם. יש לדבר רק בלחישה, משום שכולם כבר ישנים, אבל עדיין הדיבור צריך להיות ברור לילד.

אלברט אמר, "גבריאל, אני לא חושב שאתה צודק." אקדחו מופנה אל ירוסלב.

"אלברט, ההתערבות שלך מיותרת. נצור אש, ותן לי להתמודד עם גבריאל." ירוסלב החזיק את העוזי בגובה, הקת יוצאת מעל הצד הפנימי של זרועו. הוא בהחלט ידע איך להחזיק רובה כדי להוציא ממנו מקסימום קֶטֶל.

אלברט אמר, "עלי להגן בכל האמצעים על כל אחד מחברי הצוות. גבריאל נמצא בראש הפירמידה." טיפת הזיעה התנתקה מאפו, וצנחה על חרטום הנעל הצבאית שלו, נשמע רחש. "למה אתה צריך לחסל את גבריאל?"

הצעקות והצרורות גוועו מן המרחק. הדממה חזרה. בתנועה אִטית ומרוסנת, הרים ירוסלב רגל אחת והציב אותה מחדש בפיסוק רחב יותר, אחר הרים את רגלו השנייה. הוא זז מעט הצִדה. המשולש היה מדויק יותר עתה. ירוסלב מצמץ. ואז מצמץ שוב.

גבריאל, המאיים על אלברט, בחן מזווית עינו את תנועותיו של ירוסלב. הוא חשב קדימה, ניתח את הסביבה. מה הוא עשה? למה הוא זז?

החלון.

הוא רצה להתרחק מהחלון.

המסקנה היכתה בגבריאל, כמו הכאת מַחְבֵּט בחזית בטן ריקה. הכאב מהדהד, לא נספג. אם כן, ירוסלב לא לבד. גבריאל ניסה לבדוק את השתקפות החלון ברצפה הרטובה. ואז ירוסלב זז שנית.

זווית אקדחו של אלברט שונתה במילימטרים אחדים, במעקב אחרי ירוסלב שהיה עתה בנתיב מקביל לגבריאל.

עכשיו זה ברור, לאיש עם הרובה יש תוכנית משלו.

עד עתה גבריאל הדחיק את העובדה. למעשה, גם ירוסלב עצמו הדחיק זאת. ירוסלב אינו איש מחשבים תמים ושמן כמו שהוא נראה. ייתכן בהחלט שרמת המיומנות שלו עולה עשרות מונים על פני כישוריהם של כל אחד מהלוחמים האחרים בחדר הזה.

לפני עשרים שנה, ירוסלב זלפרד פעל כרוצח שכיר עבור הקג"ב…

● ●

פרק 35 מתוך המכה השנייה,
פורסם בגיליון 'כי תצא' (28.02.08) במגזין שעה טובה.
 

● ●

8 מחשבות על “איך פותרים תיקו מקסיקני?

 1. ראשית, במי ובמה יריתי, ואם בכלל, וכן כל נושא אישי הנוגע אלי, אני מניח שלא את זה הנך רוצה לדעת, כי ברמה כזאת לא עסקינן.

  שנית, לעניין הסיפור עצמו. כלומר לדעתך, סופרים שלא רצחו – אסור להם לכתוב על רצח?

  תסכים איתי שהרוב המכריע של סופרי המותחנים, לא רצחו או היכו מישהו מימיהם. ואם לא תסכים איתי, תוכל בוודאי לחקור קצת בנושא, ולקבל את העובדות לאשורן.

 2. לויתן על החוף

  סופרי מותחנים שלא ירו במישהו מעולם, כדאי שיתענינו אצל כאלה שיורים. תחקיר קוראים לזה
  (שלא יקרה לך מה שקרה ליאיר לפיד, שכתב על הגיבור ששיחרר נצרה באקדח הגלוק שלו)

  (אתה יודע לבד למה זה לא נכון? אם לא – כדאי שתשאל מישהו)

 3. א. הבנת מדברי – את מה שבחרת להבין.

  ב. אם אתה חולק על התיאוריות שהצגתי בדבר ההשתלשלות של 'תיקו מקסיקני' – אין זה אומר שהן לא נכונות.

  ג. לא קראתי את החומר המדובר כך שאיני מביע דעה על עצם התיאור. אבל ניתן להתווכח אם מנגנוני הבטיחות של הגלוק נקראים "נצרה" או לא. וזה מדובר על גלוק "מדף"; מלבד זאת, יש מהדורות שלמות בהזמנה מיוחדת של אקדחי גלוק שיש להם נצרה חיצונית "קלאסית" כמו באקדחים אחרים.

 4. פלוני

  ברור שהוא השתמש באקדח (ירה ממנו) לפחות פעם אחת בחייו. נחמן ביים סרטים (או משהוא שמאוד קרוב לזה) ברמה מאוד גבוהה. זה השם האמיתי שלך נחמן?

 5. מה הבעיה לפתור את זה פשוט אתה מסיט את מי שמאיים עליך על ידי זה שאתה צועק
  צלף מהחלון וכך הם מוסטים ואתה מזיז את היד על מי שמכון עליך תוך כדי צלילה ויורה
  ומיד יורה על השני והשני לא יספיק כי הוא יחשוב שמי שירה זה מי שהוא מאיים עליו וכך ירה על מי שפגעת ואז תנצח

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s