הכשל של קופרניק – חיפוש שולחני

רשומה רגילה

מנוע חיפוש שולחני הוא פריט חובה. זה של Copernic עומד בכל הציפיות. כמעט.

איך אפשר להכין פשטידה ללא תוכנת חיפוש שולחני?

איך אִיַיתִּי בפעם הקודמת את שמו של מוכר הדגים הטַייוָוני?

אני נהנה לראות את התרגשותם של אנשים שזה עתה התוודעו אל תוכנת חיפוש שולחני.

זה לא יאומן. איך יכולנו בלי זה. ומיד ההתמכרות. זה הופך למרכז המחשב כולו. מתוך הבר הקטנטן מוצאים כל קובץ, מעלים תוכנות, מגיעים אל ספריות, מפעילים קובצי שמע, קוראים דוא"ל. הכל.

לפי דעתי, גם אנשים שעוסקים בכתיבה אסור להם לוותר על תוכנת חיפוש שולחני. בקליקים אחדים, תוכל לדעת מה עשה השרברב הבוגדני באחד הפרקים הקודמים. או איך אִיַיתָּ בפעם הקודמת את שמו של מוכר הדגים הטַייוָוני. במקום לפתוח את הקבצים אחד לאחד, ולנסות לשחזר לפי הסצנות, היכן ממוקם מושא החיפוש. תוכל להקיש מילת מפתח כלשהי, ולמצוא את מבוקשך.

על אחת כמה וכמה מומלצת התוכנה לאלה שעוסקים במחקר, וכתיבה על פי מחקרים. במהלך הכתיבה השוטפת אתה נזקק למחקרים שערכת עוד קודם, אם תתמהמה יתר על המידה, או שתבזבז את זמנך בחיפוש המחקר הנדרש – ייתכן שעד מהרה תשכח לשם מה נזקקת למחקר הזה, וחוט המחשבה יתנתק.

ייתכן גם שתשקע לתוך מטלה אחרת כלשהי שתמצא בתוך התיקיות שלך. אה, אני רואה שלא השלמתי בסופו של דבר את מאמר ההשוואה בין שוקולדים. או שתמצא עצמך בוהה בתמונות מהטיול האחרון. ואחרי ששרפת מספיק זמן אתה מתעשת. העמוד הריק למחצה מביט בך. הו, איפה אחזתי? מה רציתי בנוגע למחקר על דם מדומה? את מי המתנקש רצה להוריד, את האחות או את החולה? אח. איפה ראשי הפרקים האלה? חבל שלא השקעתי יותר בחוג נגרות…

כותב ללא תוכנת חיפוש שולחני משול לבשלן שניצב בקצה המטבח בניסיון להכין תבשיל. המקום כולו מלא תיבות על גבי תיבות שמכילות את כל סוגי התבלינים וחומרי הבסיס. הוא בעצמו ארז את כל התיבות הללו. ועכשיו הוא רק רוצה להכין פשטידה נחמדה. מי ייתן לו תוכנת חיפוש שולחני?

גישה מהירה לתוך קובצי הטקסט שלך היא קריטית.

דרושה יורשת לטיפול בקבצים

לפני כשנה המלצתי על תוכנת החיפוש השולחני של חלונות (Windows Desktop Search). השתמשתי בתוכנה עוד זמן רב קודם לכן, מאז שוחררה, למעשה.

הזמן לא היטיב כלל עם התוכנה הזו, שאחרי שנערכו כמה שינויים במנוע שלה, הפכה לכבדה ומסורבלת באופן קיצוני. עד שהתחלתי ממש להתעלם ממנה ולחפש בעצמי את החומרים הדרושים לי מרחבי המחשב. מצב שאמר דרשני.

יצאתי בחיפוש אחרי תוכנה מחליפה, שתיאות לאנדקס את כל החומרים שלי ולהגיש לי אותם באותה יעילות, לפחות, שמצאתי בתוכנה הקודמת.

אחרי זמן מה של ניסוי וטעייה הגעתי אל תוכנת החיפוש השולחני של קופרניק (2.0 Copernic Desktop Search). תוכנה בעלת ממשק מרהיב, וחלוקה נוחה לקטגוריות של מופעי החיפוש. אינדקס קטן יחסית, תוכנה קלילה יותר מהרבה אחרות, תמיכה בכל הפורמטים הנפוצים יחד עם רשימה של 150 פורמטים.

חיסרון בולט אחד, אך זניח לחלוטין, קשור בתצוגה מקדימה של מסמכים בעברית. אבל, כאמור, זהו חיסרון זניח וההתמצאות של קופרניק בשפה העברית היא למופת.

חיסרון נוסף החל להציק לי, האינדקס לא מסוגל להכיל מופעים שהם שמות של תיקיות. רק דרך התכולה תוכל להגיע אל תיקיית המקור. אם תקיש שם של תיקייה, התוצאות יהיו התכולה שלה. אבל זהו חיסרון שאפשר להבליג עליו.

המחדל של Copernic

המחדל האמיתי צץ בסופו של דבר אחרי שורה של תסכולים. הגדרתי לאינדקס בפירוש, לאנדקס חומרים שנמצאים בספרייה כלשהי. הוריתי לאינדקס להמשיך לתפקד גם בזמן שהמחשב עסוק. בסופו של דבר פקקתי אצבעות והרצתי כמה חיפושים. כלום. שום דבר שבאמת חיפשתי. הוא לא מצליח למצוא כלום מאותה ספרייה.

עבר זמן עד שהתברר לי מה הגורם.

אני נוהג לתת לתיקיות חשובות אייקונים שונים מאלו של ברירת המחדל. כך קל לי יותר להתמצא בתוך יער התיקיות, ולהגיע בלי לקרוא דבר ישירות אל התיקייה הדרושה לי.

ובכן, זו הבעיה. האינדקס של קופרניק רואה באייקונים שאינם ברירת המחדל – חומות. כספות. הוא לא מסוגל לאנדקס חומר שנמצא בתוך תיקיות כאלה. הוא מוגבל.

חבל, משום שהתוכנה עונה יפה על כל שאר הדרישות. כתבתי לחברה, והמתנתי שיחזרו לתפקד שם אחרי חגיגות תחילת השנה. עכשיו נמצא המכתב אצל מחלקת הפיתוח. נקווה שיראו לנכון לשפר את הנקודה הזו.

אם יתוקן המחדל, תוכנת חיפוש שולחני של קופרניק תהיה תוכנה מנצחת.

קישורים:

3 מחשבות על “הכשל של קופרניק – חיפוש שולחני

  1. ועדיין לא הכרת את תוכנת החיפוש השולחני של גוגל? זה נראה כאילו אתה הולך אחורה בזמן: החיפוש של קורפניק היה שם ראשון, כבר לפני כמה וכמה שנים, עוד לפני שהגדולים נכנסו למשחק. החיפוש של גוגל היה כנראה המוצר הראשון שהיה קל להפעלה ולא דרש מחשב על (ה-X1 היה ידוע בצריכת המשאבים המטורפת שלו) וכבונוס התלבש על ממשק הדפדפן, ורק אחרי שממש הכריחו אותה מיקרוסופט נכנסה למשחק. תמוה מאוד איך עוד לא שמעת על זה.

  2. צמחון

    התוכנה של גוגל לא טובה כ"כ עם טקסטים מנוקדים וזה בעייתי למישהו שיש לו חומרים עם ניקוד, אפילו כמה מילים בתוך טקסטים. אולי זאת הסיבה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s