המספרה של האיש העיוור

רשומה רגילה
 

במספרה של האיש העיוור אין אלה בני-אדם שזוכים לתספורות, ואף לא בעלי חיים. במספרה זו, הכוכבים הם בכלל עצמים דוממים.

גֶלבִין הוא עיוור בן חמישים, פניו עטורי חריצים, שיערו כמעט לבן. הוא נראה זקן בהרבה מכפי גילו. הוא ישוב על כיסא נמוך, כמעט שרפרף, במרכז חנותו, המוקמת למרגלות הר פראי במחוז אנְטרים שבצפון אירלנד.

גֶלבִין מעניק תספורות למטאטאים ולמברשות…

ובעזרת אשתו, קֶיארָה, שנמצאת בדרך כלל עמוק יותר בתוככי החנות, מאחורי דלפק מוכתם בצבעים, מקבל גֶלבִין גם הזמנות לצביעת שיער המטאטאים. גֶלבִין עוסק במטאטאים מאז ילדותו, כשהיה מלקט קנים וקושר אותם יחד ומוכר את המַכבֶּדֶת תמורת כמה פרוטות.

בתפריט של הזוג האירי ניתן למצוא מגוון רחב של שירותים לטיפוח המטאטא. חידוש שיער; הוספת שיער; גיזום שוליים; תספורות בשלל עיצובים, לכל תספורת שם ותמונה; דילול שיער; עיגול קצוות, ועוד עוד.

החנות עמוסה מטאטאים בגדלים וצבעים שונים, מברשות, איגודי זרדים וענפים. המקום דומה לכוך של אספן מטאטאים שנטרפה עליו דעתו.

איש המדור התכרבל במעילו, והתיישב בסמוך לעיוור, שידיו המעודנות עסקו אותה שעה בחפיפה איטית של מטאטא בעל שוליים רחבים.

גֶלבִין נושא את עיניו הריקות, הפקוחות, שאחת מהן חסרת אישון. "כן, אדוני, במה אוכל לעזור." נראה שהוא מרחרח קלות את האוויר. "אין לך מטאטא איתך?"

"לא, אדוני. רק כמה שאלות על החנות שלך, מה אתה עושה פה, מה הרעיון, האם יש לך לקוחות. זה הכל."

גֶלבִין משך בכתפו והתרכז בעיסוקו. הוא דיבר בקול שקט, אפוף מסתורין. "זה שהמטאטא הוא חלק בלתי-נפרד מהחיים, לא עושה אותו משהו שצריך להתחייחס אליו בזלזול. הסתכל סביבך, לא כאן, שם, במרכז, תראה את הטכנולוגיה וקצב החיים המהיר. אקט הטִאטוא הוא בריחה בזעיר אנפין לתוך הרוגע והשפיות."

איש המדור שלנו הנהן, נראה שהאיש חיפש את ההזדמנות לפרוק את אשר על לבו. גֶלבִין אמר, "אנשים יושבים במשרד כל היום, לא מזיזים את הגוף, לא רואים את העולם המציאותי." הוא הרים את ראשו אל הדלת, פרץ של רוח הסתנן מבין הסדקים. "אתה עוד לא יודע מה טאטוא של חמש דקות יכול לעשות לך. שיפור הריכוז, אימון על תיאום עין-יד-רגל, מנוחה למוח, אתגר למוח."

"אני מבין אדוני. לא נעים לי להודות, אכן לא ניסיתי זאת…"

"אנשים נקשרים למטאטא שלהם. תראה את המטאטא הזה שבידי כרגע, שייך לאשה זקנה, שהמטאטא הזה מלווה אותה מאז נישאה. היא קשורה אליו, הוא נותן לה רגעים של מזור ונחת בטאטוא הדירה, והיא דואגת להשאיר אותו במצב ראוי."

"עד כדי כך, אדוני? להיקשר למטאטא."

גֶלבִין מרים את המטאטא מעל ברכיו, ומעביר את כף ידו על שערו הרטוב של המטאטא. טיפות מים נטפו מטה, אל אגן העץ. "הסתכל לימינך, תוכל לראות מטאטא בעל שיער שחור כפחם, קצוץ בצורה של מרובע. זהו מטאטא לניקוי האח והארובה. המטאטא עבר בירושה מאב לבן ומבן לאביו, עד שאינם יכולים לראות את המשפחה בלעדי המאטא היקר הזה."

איש המדור בחן את המטאטא, גֶלבִין הוסיף לדבר, "ראה מולך על הקיר, מטאטא קרלינג. השחקן ממש קשור למטאטא שלו, הוא מאמין שהמטאטא הזה נותן לו מזל של נצחונות. כל פעם מחדש אנחנו משפצים את המטאטא והוא הולך לקבל עליו אישור תקינות של הוועדה הטכנית."

"מה בעניין מטאטאים של מכשפות וכדומה?"

גֶלבִין צחק ללא קול. "שום דבר." כאשר גווע הצחוק שהתבטא רק בהתעוותות הכתפיים הכמושות, אמר גֶלבִין, "למרות שאנחנו אכן מטפלים גם במקלות, ובמטאטאים של טקסים." הוא העביר הצידה את המטאטא שהיה בין ברכיו, אחרי שעטף אותו בנייר סופג. "אם כבר הזכרת את מקלות המטאטא, כמה עקרות בית אתה מכיר שרדפו אחרי יצור או חרק בביתן, כשהן שואבות ביטחון מן המטאטא, הא?"

איש המדור חייך. "מכיר הרבה כאלה, מקרוב…" חיוכו נמחה והוא אמר, "עד כמה שזה מוזר, זה גם כל-כך הגיוני, וכמעט מובן מאליו. אין לי מילים."

גֶלבִין הושיט את ידו. "אני מתנצל, עכשיו אמור להגיע משלוח של סיבים מן הצומח עבור שיער למטאטאים שלנו. נוכל לדבר ביום אחר, אם תרצה."

איש המדור שלנו קם ממקומו. "אני אלך לטאטא קצת…"

3 מחשבות על “המספרה של האיש העיוור

 1. סלומון

  אאאא, זה טוב, טוב מאוד, קראתי פעם אחת כשפירסמת את זה, אח"כ באתי וקראתי שוב, היום אני לא רואה דבר הגיוני מזה

  נחמן – גדול!!

 2. רוית

  נהניתי לקרוא.

  אהבתי איך שהגדרת את הקטע כששלחת אותו ברשימת תפוצה "רשימה הזויה-סיפורית…" יש כאן גם משהו דמיוני ויש גם סיפור.

  :))

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s