ראייה איטית

רשומה רגילה

ילדה בת 7 מרוסיה סובלת מפגם נדיר בראייה, היא רואה הכל בהילוך איטי. על 'תסמונת טניה דיברוב'.

הליקוי מתעורר

במשך השנים נחשבה טַניָה המתגוררת בעיר פטרבורג שברוסיה, ללקוית למידה. מאבחנים שונים אף חשדו שהיא סובלת מסוג מוזר של דיסלקציה שבאה והולכת עם רצונות משלה. מנהלת בית-הספר גילתה עקשנות ולאורך כל הזמן הזה ביקשה מהוריה של טניה לקחת אותה לבדיקות עיניים מקיפות יותר מאלו שבוצעו עד כה בבית-הספר ובמרפאה קרובה.

ההורים נכנעו ולקחו את ילדתם לסבב בדיקות בבתי-חולים ומכונים נחשבים לרפואת עיניים, דבר שהתאפשר הודות למקצועו המכניס של האב, אדריכל ומתכנן ערים.

השערות

בתחילה חשבו הרופאים שמדובר במחלת כלי דם זעירים בעצבים השולטים בשרירי העין. עצבים אלו שזקוקים לאספקה סדירה של דם, מאבדים אחוזים מתפקודם בעת שאספקה הזו נחסכת מהם. בדיקות נוספות הוכיחו שאין שום נזק לכלי הדם העִצביים.

בדיקות נוספות קירבו את הרופאים לנקודה. הם שיערו שמדובר בחולשת שרירים, מחלת עצבים-שרירים שגורמת התעייפות מהירה של שרירים מסוימים בגוף. זו בעיה חיסונית בעיקרה, שמונעת את העברת האותות העִצביים שמובילים הוראות מהמוח אל השרירים. אבל גם השערה זו נפלה.

מכאן החלו בדיקות עיניים מקיפות שרק העצימו את החידה. 'מדידת לחץ תוך-עיני' הראתה שהכל כצפוי, כך גם צילום קרקעית העיניים אחרי הצפת הדם בחומרי ניגוד (ICG), או פלואורסצאין. 'מיפוי הקרנית' הוביל את הרופאים עוד קדימה, אל ההנחה שמשהו לא בסדר עם אחד מעצבי הראייה.

עצבים עיקריים שנובעים מגזע המוח ומובילים אל חושים ותפקודים אחרים, מוספרו כדי לאפשר הגדרה ברורה. 'עצב הגולגולת הראשון', לדוגמה, אחראי על תכונות הריח השונות. עצבי הגולגולת השני, השלישי וכן הרביעי והחמישי, אחראיים על תפקודים שונים של הראייה ושרירי גלגל העין.

פה טמון הליקוי

כעת, כשהבינו הרופאים שבעיות הראייה של טניה נמצאים עמוק יותר ממה שחשבו, מיהרו להזעיק לחגיגה צוות של נוירולוגים שהנידו ראש והצביעו אל הדלת. "אנחנו לא מדברים לפני הדמיות," אמרו. וטניה הוכנסה אל מעבדות של טומוגרפיה ממוחשבת (CT) וכן הדמייה בתהודה מגנטית (MRI).

לאחרונה אובחן סופית שהילדה סובלת מתופעה נדירה שקיבלה את השם 'תופעת טניה דיברוב'. פגם מינורי באונה העורפית במוח, אליה מתחברים מכל צד 'עצב הגולגות השני', זוג העצבים האחראיים על העברת מראה העיניים אל המוח.

עולם חדש ואיטי

טניה רואה את עולמנו הממהר וחסר הסבלנות, בהילוך איטי. הדבר מונע ממנה להתרכז בלימודים. לדבריה, לראות את המורה מדבר, זה כמו לצפות בסרט מקולקל וקופצני, שהפס-קול שלו מקדים את התמונה.

הוריה של טניה שנמצאים צמודים אל בתם היחידה, דואגים שלא תעבור כביש לבד. הם מלווים אותה לבית הספר או אל חברות. זה בלתי-נמנע, לראות את המכונית מתקדמת בקצב שונה ממה שהיא באמת, דבר שיכול להסתיים באסון.

טניה קוראת המון ספרים. זו צורת הבידור הכמעט יחידה שאינה קשורה בתנועות. "המילים נמצאות שם בשבילי, מחכות לקצב שלי," אומרת הילדה.

אליפות בתסמונת

לעיניה של טניה, הופך המראה לאיטי יותר ויותר, ככל שעיניה פקוחות יותר. במקרים קיצוניים יכול אירוע שמתרחש במציאות בזמן של שנייה אחת, להיראות לעיני טניה בקצב של 13 שניות. כלומר, שבחלקי השנייה הראשונים שעיניה פקוחות, ראייתה מאוזנת. לגבי הקולות, אלו ממהרים כאמור בקצב טבעי משלהם.

תחביב נוסף של טניה, בו הפכה לאלופת בית-הספר – טניס שולחן. ראייתה מאפשרת לה לראות את מסלולו המדויק של הכדור החלול, להכין את מחבט העץ בסוף המסלול המשוער, למצמץ כדי להגיע לראייה נורמלית, ואז להדוף את הכדור. אחרי ששיפרה את תיאום העין-יד, כמעט שלא ניתן להטעות אותה. באליפויות עולם לא נראה שהיא תוכל להשתתף מסיבות טכניות.

אם לא יתפרסם שמה בעולם בקשר לטניס שולחן או ספורט דומה אחר, מן הסתם יתפרסם שמה בשל התסמונת הקרויה עליה. 'תסמונת טניה דיברוב'.

קישורים

פטרבורג, העיר

סקירה כללית על ליקויי ראייה.

הקשר בין ליקויי ראייה והפרעות קשב ולמידה

זמן קליע ואפקטים אחרים

מקס פיין, משחק מחשב

עוד סיפורים במדור זה

4 מחשבות על “ראייה איטית

  1. סיסו

    שמע, אני עוקב בעניין אחרי ""המדור"" הזה (ואחרי כל מה שאתה כותב אבל זה לא קשור כרגע) וכל פעם משתומם מחדש, נחמן מאיפה הרעיונות?

  2. Dana

    מצטרפת לשאלתו של סיסו. אבל לדעתי, מה שיותר חשוב מהרעיונות ,שהם הישג בפני עצמם, זה הכסת"ח המדעי (או הפסוודו-מדעי ,אין לי דרך לבדוק) שהכותב מטפח מסביב לגרעין הרעיון ,זה מה שנותן לכל הקטע זווית ראייה כאילו זה אמיתי.
    כבר מחכה לקטע הבא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s