מי ומה יידעו עליך כשתמות

רשומה רגילה

 

אני לא כאן עוד. היה נחמד.

הקשר הווירטואלי

למרבית משתמשי הרשת יש ידידים ומכרים שהקשר עימם מתבצע רק באמצעות דואר אלקטרוני או תוכנות מסרים מיידיים. אם זה למטרות פנאי, מחקר, לימודים, החלפת רעיונות, דעות ותרבויות, אין לך אליהם שום צינור התקשרות אחר מלבד הרשת.

גם באמצעים וירטואליים בלבד, נרקמים קשרים הדוקים של חִברוּת ושיתוף שאינם נופלים מרמת התקשור עם אנשים שנמצאים בסביבה המציאותית שלנו.

אם חלילה תמות לפתע, אנשי הקשר שלך לא יידעו לאן ומדוע נעלמת. לא תהיה להם שום אפשרות לבדוק ולהבין מה קרה לך, הקשר היחיד שלכם היה באמצעות הרשת.

כך גם להיפך. יש לך איש קשר הדוק, אשר מלבד החלפת חוויות ורשמים אישיים, הקשר שלכם איכותי ותורם רבות לשני הצדדים, במשך השנים הוא סיפר לך הכל על משפחתו ועל טעמו, כך גם אתה. יום אחד הוא נעלם. לא מגיב למיילים, בתוכנת המסרים המיידיים הכינוי שלו תמיד כבוי ו'לא מחובר', ואתה שובר את הראש להבין מה קרה לבנאדם.

כאן אתה מתחיל להתחבט רגשית, אולי אמרת משהו לא ראוי, אחרי הכל זהו איש קשר מתרבות שונה, נניח מתאילנד. אולי פגעת בו מבלי משים. אבל אז אתה מתנער, לא, זה לא ייתכן, אנחנו מכירים כבר כמה, שנתיים, שלוש, קשר כמעט יומיומי, אם היה נפגע, הייתי פשוט מרגיש את זה, הוא לא ייעלם לי סתם. אולי פשוט נמאס לו ממני. מי יודע.

ואז אתה חושב טכנית, אולי קרה משהו לציוד שלו. אולי משדרגים תשתיות תקשורת שם בתאילנד, ונבצר ממנו לתקשר. אולי הוא נסע לטיול, לא, זה לא ייתכן, בכל הטיולים שלו הוא תמיד כתב לי מקפה-אינטרנט.

לרגע אתה חושב. אולי הוא מת. נהרג באופן טרגי כלשהו. ואז אתה אומר, לכל הרוחות, איך אוכל לוודא את זה. איך אוכל בכלל להתחיל לחפש אותו.

אל תמות בלי להשאיר רישום

איש הקשר נפטר. הקש לפרטים נוספים.

כאן נכנסת לתמונה חברת 'דַיי-סמארט' (למות חכם) שהוקמה על-ידי שני מתכנתים גרמניים, וממוקמת במדינת אריזונה, ארצות-הברית, ועובדת כרגע על פיתוח הפתרונות עליהם אספר לכם מיד.

באופן התחלתי תשיק החברה אתר, שהולך ומוקם בימים אלו, אליו יוכל הגולש להירשם תמורת תשלום חודשי לא גדול, אשר יהיה תלוי בסוג השירות שיבקש. אחרי ההרשמה מקבל הגולש עמוד עם כל האופציות שעומדות לרשותו, אותן יוכל לסמן ולבטל כרצונו.

הגולש יוכל להכניס את כתובת הדואר האלקטרוני שלו, כולל סיסמה, ומנוע האתר ידאג ליידע את כל אנשי הקשר על מותו של הגולש. מיד נראה איך האתר יודע זאת. תהיה אפשרות לסווג את אנשי הקשר ולסמן חלק מהם תחת קטגוריה של 'משפחה' או 'חברים קרובים', אליהם תישלח הודעה באווירה מתאימה יותר, בשונה מקטגוריה 'עמיתים' וכדומה. אפשר גם לבטל את המשלוח לחלק מאנשי הקשר, ויש אף אפשרות לשלוח באופן קולקטיבי לכל כתובת שעברה בתיבת הדואר של הגולש (אם שלח או קיבל ממנה מכתב), אף אם אינה נמצאת ברשימת אנשי הקשר.

יש גם קטגוריה 'לסגור חשבון', לתוכה יכול הגולש להכניס את אנשי הקשר השנואים עליו, או שהיו לו עימהם חילוקי דעות מרים שלא נסגרו עדיין. לאנשי קשר אלו תישלח הודעה עם כמה מילות פרידה מתאימות מתוך מבחר שיוצע מראש. אפשר גם לנסח מכתב אישי, ולהכניס בו את הנאצות המועדפות, או לחילופין מכתב סליחה ומחילה.

אפשרות נוספת, להכניס את הכינוי והסיסמה של תוכנת המסרים המיידיים, ומנוע האתר ידאג גם ליידע את אנשי הקשר בדומה למה שתואר לעיל לגבי דואר אלקטרוני.

גולש, גולש, האם אתה חי?

יש כמה אפשרויות כדי לוודא אם הגולש חי. ראשית האתר נמצא בקשר פרוטוקולי הדוק עם תיבת הדואר ותוכנת המסרים המיידיים של הגולש, וכל זמן שאחד מהם מתפקד הוא 'מבין' שהגולש עדיין חי. כמובן, שיהיה עליו לעדכן את העמוד שלו באתר לגבי שינויי כתובות וסיסמאות.

ברגע שלא נעשה שימוש בתיבת הדואר ותוכנת המסרים במשך זמן מוגדר, שייקבע על-ידי הגולש, החל משבועיים ועד שנה תמימה, מפיץ האתר את המכתב המודיע על מותו של הנ"ל ואת מילות הפרידה שלו.

אפשרות שנייה היא התקנת יישום קטן במחשב, שיישב כאייקון במגש המערכת, ליד השעון. אפשר להגדיר אותו לאיפוס יומיומי, או שבועי או יותר. זהו שעון שסופר לאחור את תקופת הזמן שצויינה לו. בסוף תקופת זמן זו, אם לא יאופס שוב, ייחשב הגולש כמי שאינו בין החיים. אפשר גם להגדיר את היישום לזהות את השימוש במחשב ולעקוב אחר הגלישה שלו ברשת, כל עוד משתמש הגולש במחשב, ונכנס לפורומים ולאתרים הקבועים שלו, יתאפס השעון שוב ושוב מעצמו. שיטה זו גם חסינה מפני תעתוע המערכת בשל אדם אחר המשתמש במחשב, שהרי לכל אחד יש פורומים אחרים ואתרים מועדפים שונים.

הוא היה הגון, טוב לב, והאקר לעת מצוא…

החבר'ה שם בדַיי-סמארט חשבו צעד נוסף קדימה. כיום מתפקד המחשב כחלק חשוב מחייו של הגולש. מכתבים אישיים, חומרים שונים, תמונות, יומן חושפני, רשימת המועדפים, רישום בקהילות אינטרנטיות שונות. אם הוא מת לפתע, ייחשפו קרביו לעיניים זרות וימיטו חרפה או נזקים כספיים על סביבותיו.

יש חומרים רבים שהגולש לא ירצה שייחשפו אחרי מותו, אם מחמת שיביאו ביזיון על כבודו וכבוד משפחתו, אם מחמת שאלו דברים לא חוקיים, או מכל סיבה שהיא.

האתר מציע יישום נוסף להתקנה במחשב, שיאפשר הגדרת תיקיות למחיקה טוטלית, במקרה שיזוהה כנפטר, או אף פירמוט של כל הקשיח, והשמדת כל אשר בו.

מה? אתה חי? – מצטער, זו היתה אזעקת שווא

כאן מובאים בחשבון מצבים שונים אשר יגרמו למערכת לזהות את הגולש כנפטר, גם אם הוא עדיין חי. כדי למנוע הטרדה שכזו ולהרחיק ככל האפשר את הזיהוי השגוי, תאפשר המערכת לפנות אליה באמצעים רבים ושונים:

כתובת דואר קלה לזכירה, אליה אפשר לשלוח שורה מוגדרת עם קוד אישי, שיגרום למערכת לזהות את המשתמש ולהבין שהוא אינו יכול כרגע לגלוש ולגרום למערכת לזהותו כחי, ולכן יעבור העמוד שלו להקפאה עד לזמן שירכוש לו מחשב חדש תחת זה נשרף, או עד שישקמו את תשתית האינטרנט אחרי מתקפה מן האוויר, או אחרי שיחזור ממשימת הפתע בעורף האויב שהוטלה עליו ללא הקדמות.

מלבד כתובת דואר, יהיה גם מספר טלפון עם מענה ממוחשב, שידרוש הקלדת סיסמה וקוד מצב. כמו כן גם אפשרות לשלוט במערכת באמצעות הודעה כתובה, אֶס-אֶם-אֶס.

עכשיו הם עובדים על כניסה בשם 'קוד משפחה'. סיסמה אותה יעביר הגולש לאחד מבני משפחתו, כדי שהלה יעשה בה שימוש בזמן הפטירה. הדבר יעביר את ההודעה באחת לכל אנשי הקשר, מבלי לטרוח לחפש אחריהם.

מי צריך את זה?

גולשים אחראיים רבים הביעו את רצונם להשתתף, יותר כדי ליידע ולהניח את דעתם של אנשי הקשר היקרים להם, ופחות לגבי מחיקת המערכת שלהם, למרות שפיצ'ר זה קורץ לאנשים רבים בתעשייות שונות שהן על גבול החוּקיוּת.

נראה שאנשי דַיי-סמארט בונים על אותם אנשים עצמם שרוכשים פוליסות של ביטוח חיים, אלה שחושבים מה יהיה אחרי שימותו בפתאומיות.

עד מאה ועשרים.

למות חכם. "כי יש אי-שם אנשים שדואגים לך". בקרוב.

 

© העיבודים הוויזואליים שמורים לאתר.

2 מחשבות על “מי ומה יידעו עליך כשתמות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s