בלש תמונות

רשומה רגילה

יישום חדשני ינתח תמונות ויגלה את המקור שלהן

מאז התמזגו ענקיות הגרפיקה אדובי ומקרומדיה, מצפים אנשים לתוצאות עוצרות נשימה, ברמה הטכנולוגית והחדשנית. אז הנה זה מתחיל.

ה-pictures detective, הוא פיצ'ר חדש שתפקידו לנתח תמונות ולמצוא את המקור שלהן ברשת. במהלך ניתוח התמונה, מפרק הבלש את המוצגים וכך הוא גם מצליח לזהות אם מדובר בפוטומונטאז'. אם אכן, מתחיל חיפוש מחודש לגבי האובייקטים שנלקחו כביכול מתמונות אחרות, בניסיון לזהות ולאתר גם אותן.

תשתית התוכנה, המקושרת למאגרי תמונות ברשת ומנועי חיפוש מובילים, כבדה עדיין מכדי שתוכל לרוץ על גבי מחשבים אישיים, לכן בנוייה התוכנה עם ממשק של משתמש קצה, שמפעיל בזמן אמת את המערכת שנמצאת על שרתי החברה.

כדי להתחיל, יש להעלות לתוכנה את התמונה אותה ברצוננו לנתח: מבנה צרפתי שבחזיתו מכוניות וגינה עם עץ.

התוכנה מתחילה לרוץ. זה יכול לקחת המון זמן, תלוי בעומס על השרתים ובמיקום התמונות. המערכת מתחילה לנתח את התמונה, פיקסל אחר פיקסל, להשוות לדימויים באיכות נמוכה שזמינים במאגר משנה, לחפש פגמים של אי-תאימות בין שכבות, שגיאות של אור צל, מִתארים פגומים, וכן הלאה.

החיפוש הנוכחי ארך קרוב לחצי שעה. וזו התוצאה שהתקבלה: מדובר בפוטומונטאז' המורכב מ-2 תמונות. תמונת המבנה הצרפתי, מתוך אלבום אישי של מישהו ברשת. והתמונה של העץ אשר בתוכו יושבת דמות, גם היא מתוך אלבום רשת אישי, שם גם נרשמה הערה, שהתמונה המדוברת צולמה בהוואי, מתישהו ב-2003, והעץ מכונה 'עץ המטרייה'.

לגבי השימוש האמיתי שנועד לתוכנה זו, הדעות חלוקים. המערכת יכולה לשמש כמכשיר בידיהם של רודפי זכויות יוצרים, פוליטיקאים ואנשים שתמונותיהם שובשו או סולפו למטרות שונות, וכן למחלקות אישור ועריכה במכוני גרפיקה אשר ישתמשו בתוכנה בטרם יתנו אישור סופי לעטיפה של ספר או לתמונה שתופיע במגזין.

מתי זה יגיע לשימוש הצרכן הביתי, קשה מאוד לדעת. משום שזיהוי התמונות עדיין לא מושלם, ומשאבי המערכת שהתוכנה צורכת הם עצומים, אלו המכשולים העיקריים, לעת עתה.

בלש תמונות חובק רשת

 

תוכנות נוספות במדור:

זמזם ומצא – חיפוש שירים בכוח הקול

משוך את המייל שלך בחזרה – לתקן את המעוות