קטנות. מחוות. פארודיות.

רשומה רגילה

אנקדוטות. השועלים שאכלו אווזים שאכלו שועלים. מי שמת מסקרנות. המנצח המנוצח. והפסנתרן המתוסבך.

ויאכלו איש את רעהו

  • על-מנת לקיים את השועלים בטרם יפשוט את עורותיהם – להתקנת תופים – היה מאכילם בבשר אווזים ששהו באווזייה ממול. ואילו את האווזים – אותם גידל למטרת נוצות ושומן – היה מזין בבשר השועלים המתים לאחר שעורותיהם הופשטו, דבר עליו אין לתמוה במישרין. אולם הצרות הגדולות החלו כשנה מיום הקמת העסק. השועלים בחלו במילוי קיבותיהם בנתחי אווזים שטעמם כבשר שועלים, והאווזים היו מלאים סלידה לבשר שועלים שטעמו כטעם אבותיהם האווזים. כך התפגרו בעלי החיים עד אחד והעסק – שבתחילה פרצו נגדו הפגנות ומהומות מצד מגיני הטבע – קרס אל התהום, ועד ימינו עוד נזכר בדברי הימים אשר למשפחת האווזיים, ובמגילת הדראון של אויבי השועלים. (מתוך: לא זוכר כרגע)

סיבת המיתה

  • כמה וכמה רופאים מומחים לא הצליחו לאתר ולהגדיר את מחלתו של המלומד המיוסר. אמר לבסוף, "בבקשה, נתחו אותי אחר מותי, ובררו את פשר המחלה שלי. העניין כל-כך חשוב לי, עד שאני מת מסקרנות לדעת מהי המחלה. (מתוך: לירוק יש מזרח)

קרב ומנצח

  • המתאגרף ניצח את יריבו לזירה בנוֹקאָאוּט ראוותני, הקהל הריע, השופטים קמו על רגליהם, והוא שמח כל-כך עד שלא היה מרוכז מספיק בעת שביצע את הסַלטָה המסורתית שלו בטיפוס על מיתרי הזירה. הגִלגול הסתיים בנפילה קשה שפיצחה את מפרקתו, הוא נזרק בסמוך ליריב אותו הטיל רגעים קודם לכן. היה זה המקרה היחיד בו המנצח… הוא זה שעזב את הזירה ללא רוח חיים. (מתוך: הרים, תהומות)

התרגשות יצירתית

  • הפסנתרן הדגול היה צמא למחיאות כפיים והתרגשות מצד השומעים, עד שהיה שוכר אנשים שיתעלפו ברגעי השיא של היצירה המנוגנת, ואז במחווה אנושית ביותר היה קופץ מעל הדוכן, מעורר את המתעלף ומשאיר על הקהל רושם עז של כישרון וקור רוח. באחד הקונצרטים שכח המתעלף את תפקידו, רגעי השיא של היצירה עברו חלפו, והפסנתרן איבד את עשתונותיו, הזיע ואצבעותיו רעדו על הקלידים. סופו היה שהפסנתרן התעלף בעצמו עוד בטרם סיים לנגן את היצירה. (מתוך: חייו של פרנץ ליסט)